ZSP w Pszowie
www.zspszow.slask.pl


Archiwum wiadomości - rok szkolny 2003/2004

Nowy rok szkolny rozpoczęty

1 września dla 760 uczniów naszej szkoły (w tym 369 pierwszoklasistów) rozpoczął się nowy rok szkolny 2003/2004. Wraz z nim pojawiły się zmiany i nowości. Obok istniejącego już technikum i liceum o profilach: kreowanie ubiorów oraz transportowo-spedycyjnym, wystartowały nowe profile: zarządzanie informacją (z poszerzoną informatyką) oraz socjalny (dwie klasy). Jak co roku pojawili się, także nowi nauczyciele. Tradycyjnie w czasie wakacji poczyniono wiele prac remontowych, m.in. związanych z instalacją elektryczną, w sali gimnastycznej, oraz wokół szkoły.

W związku z nowym rokiem szkolnym życzymy wszystkim wytrwałości i osiągnięcia jak najlepszych wyników w nauce. Dla pocieszenia przypominamy, że rozdanie świadectw już 25 czerwca 2004 roku.

(B-Q)

wrzesień 2003

 

wróć

40 - lecie

17 października obchodzić będziemy 40-tą rocznicę powstania szkoły. Z tej okazji uczniowie wraz z nauczycielami przygotowują szereg wystaw, przedstawienie teatralne, okolicznościowe foldery i prezentacje. Obchody rocznicowe połączone będą z Powiatowym Świętem Edukacji Narodowej.
Szczegółowy program obchodów znajdziesz tutaj.
Koniecznie zapoznaj się, także z historią szkoły.

(B-Q)

wrzesień 2003

 

wróć

Dokumenty szkolne

W dziale "dokumenty" znaleźć i ściągnąć można podstawowe dokumenty szkolne, takie jak: statut i regulamin szkoły, regulaminy szczegółowe, itd...
Więcej dokumentów (w tym także plany lekcji) znajduje się na serwerze FTP w sieci komputerowej w szkole, również w dziale "dokumenty". Informacje o tym jak korzystać z serwera FTP w szkole, znajdują się w pracowni komputerowej, w czytelni internetowej oraz w pokoju nauczycielskim.

(B-Q)

wrzesień 2003

 

wróć

Wyróżnienia i nagrody

W konkursie "Edukacja regionalna" zorganizowanym przez Centrum Edukacyjno-Metodyczne w Katowicach uczniowie naszej szkoły zdobyli liczne nagrody i wyróżnienia:

 • Beata Wojaczek, Adrianna Weinrich i Adam Wojak za film video o życiu ksiądza Kardynała Bolesława Kominka wykonany pod opieką pani Beaty Branny i pani Blandyny Porąbki,
 • Dariusz Krupa i Piotr Hawel za pracę multimedialną "Co kryje moja mała ojczyzna ?" wykonaną pod opieką pani Renaty Szymaniec,
 • Edyta Smyczek, Aneta Gąsior, Barbara Cichy i Kamilia Daniluk za pracę plastyczną "Moja mała ojczyzna" wykonaną pod opieką pani Blandyny Porąbki.

  (B-Q)

  październik 2003

   

  wróć

 • Europejski Dzień Języków Obcych

  "EUROPEJSKI DZIEŃ JĘZYKÓW - WRZESIEŃ 2003"
  W ZESPOLE SZKÓŁ PONADGIMNAZJALNYCH W PSZOWIE

  W tegorocznych obchodach Europejskiego Dnia Języka tj. 25 września 2003 roku wzięli również czynny udział nauczyciele Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Pszowie. Motywem przewodnim było poprowadzenie pięciu minut każdych zajęć w obcym języku. Lekcje prowadzone były m.in. w języku czeskim, rosyjskim, niemieckim, włoskim, francuskim, itd; W tym dniu mogliśmy również wysłuchać audycji nadawanej przez szkolne radio węzeł z wywiadami uczniów na temat korzyści, jakie przynosi nauka języków obcych. Pośród nauczycieli rozdano ankiety, której pytania dotyczyły np. stopnia posługiwania się jakimkolwiek z języków oraz wiele innych pytań.

  Również i uczniowie zaangażowali się w to, aby dzień ten upłynął w atmosferze gloryfikującej język obcy. Przedstawiciele klas pierwszych:
  Cymbor Rafał - reprezentujący szpiega językowego Rosji
  Oczadły Przemysław - reprezentujący szpiega językowego Anglii
  Pytlik Grzegorz - reprezentujący szpiega językowego Niemiec
  Burek Tomasz - reprezentujący szpiega językowego Niemiec
  oraz klasy drugiej:
  Dawid Alberciok - reprezentujący szpiega językowego Rosji
  Łukasz Martyński - reprezentujący szpiega językowego Anglii
  przygotowali a następnie przedstawili krótką scenkę opiewającą naukę języków. Specjalnie na tę okazję, nauczyciele języków obcych zredagowali krótki wiersz wyrecytowany przez ucznia klasy II LB - Seweryna Dutkę, a treść tego wiersza wygląda następująco:

  "Wąską ścieżką przez ogródek
  Idzie sobie ruski ludek
  Dokąd idziesz ruski ludku
  Zdążam na kurs po malutku
  Ścieżka wąska, dróżka dzika
  Bo to szkółka jest języka
  Zanim kroczy Mr Jones
  Bo on także wpadł w ten pląs
  Każdy dziś dostaje bzika
  Na punkcie obcego języka
  Nagle ktoś się szturmem wdziera
  To kapota oficera
  Słychać tylko
  "Wer und Was?"
  To Herr Flika nadszedł czas
  Grupa problem ma nie lada

  Nie odpowiada
  Anglia mówi
  "If you want"
  Nie odpowiesz
  "No I don't"
  Jeśliś bystry uczniu nasz
  Wiesz, że nadszedł wreszcie czas
  Język obcy w główkę wbij
  I radośniej wtedy żyj!"

  W dniu tym szkołę naszą przyozdobiono wieloma ciekawymi plakatami, których tematyka dotyczyła ściśle kwestii językowej, nie trzeba chyba dodawać, że plakaty te były autorstwa samych uczniów.

  przygotował: Sławomir Pindor

  październik 2003

   

  wróć

  Stypendyści premiera

  Trzech uczniów naszej szkoły otrzymało naukowe stypendia Prezesa Rady Ministrów na rok szkolny 2003/2004:

 • Barbara Cichy z klasy IV LZ
 • Krzysztof Goch z klasy IV LT
 • Rafał Krupa z klasy IV TA

  Gratulujemy !

  (B-Q)

  październik 2003

   

  wróć

 • Obchody 40-lecia

  17 października odbyły się uroczystości związane z jubileuszem 40-lecia szkoły, połączone z obchodami Powiatowego Święta Edukacji Narodowej.
  Program obchodów obejmował:

 • Mszę św. w Kościele Narodzenia NMP w Pszowie,
 • Uroczystą akademię z występem zespołu teatralnego oraz przemówieniami zaproszonych gości,
 • Prezentację dorobku szkoły.

  Z okazji 40-to lecia szkoły przygotowywane były również: okolicznościowy folder oraz prezentacja multimedialna o szkole.

  Zobacz także: historię szkoły
  oraz: wspomnienia o szkole

  (B-Q)

  październik 2003

   

  wróć

 • Wampirek znów w akcji

  30 października po raz szósty z kolei Klub Honorowych Dawców Krwi "Wampirek" zorganizował w szkole zbiórkę krwi. Tym razem 56 osób oddało łącznie 24 litry cennego płynu. Nad całością akcji czuwała pielęgniarka szkolna Barbara Gradzińska. W sumie we wszystkich akcjach zebrano do tej pory ponad 147 litrów krwi.

  Zobacz także: Klub HDK "Wampirek".

  (B-Q)

  październik 2003

   

  wróć

  Nowy samorząd

  W dniach 6-7 listopada odbyły się wybory do samorządu uczniowskiego. Wybory wygrał (pokonując sześciu kontrkandydatów) Dawid Blacha z klasy I La.

  Nowy samorząd działać będzie w składzie:

  Przewodniczący: Dawid Blacha

  Wiceprzewodniczący: Łukasz Baron

  Sekretarze: Tomasz Ścigała, Maciej Palkij

  Komisja Dyscyplinarna: Anna Modrzejewska, Beata Pełka, Maciej Palkij, Bartek Sikora.

  Zobacz także: Strona samorządu.

  (B-Q)

  listopad 2003

   

  wróć

  Wspomnienia o szkole

  Zapraszamy do przeczytania wspomnień o szkole. Prezentujemy tam ciekawe, napisane z humorem i nutą refleksji, wypowiedzi osób związanych z historią szkoły - wieloletnich jej pracowników. Wspomnienia te ukazały się, także w ramach prezentacji multimedialnej o szkole, wydanej z okazji 40-lecia szkoły w październiku 2003 roku.

  Wspomnienia o szkole

  (B-Q)

  grudzień 2003

   

  wróć

  Wczoraj i dziś

  W pierwszym półroczu roku szkolnego 2003/2004 realizowano w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Pszowie projekt pod nazwą "Wczoraj i dziś", finansowany z budżetu Samorządu Województwa Śląskiego w Katowicach oraz Urzędu Miasta Pszów.
  Projekt realizowany był różnego typu działania:
  Uczennice klasy I i II liceum profilowanego - " Kreowanie ubiorów" zwiedziły muzea oraz zakłady pracy.
  Uczniowie klasy I c - zawód fryzjer i klasy Id - wielozawodowa na lekcjach technologii informacyjnej przeglądali strony internetowe z informacjami o wybranym przez siebie zawodzie, przeprowadzili rozmowy ze swoimi rodzicami i dziadkami na temat wykonywanych zawodów w swojej rodzinie i wykonali drzewa genealogiczne pod kątem wykonywanych zawodów w swojej rodzinie. Prace te zebrano i wykonano wystawę na korytarzu szkolnym.
  Wymienione wyżej klasy przeglądały również strony internatowe o obrzędach, zwyczajach, strojach regionalnych, sztuce ludowej, o aktualnej sytuacji w miejscach zamieszkania, obecnie starają się nawiązać kontakt z autorami stron inernetowych o tematyce regionalnej.
  Fryzjerki na lekcjach przedmiotów zawodowych nadal analizują historię fryzur nawiązując również do fryzur swoich praprababek.
  Na lekcjach języka polskiego oraz lekcjach wychowawczych mówi się o legendach i zwyczajach w swojej miejscowości.
  W związku z obchodzonym jubileuszem naszej szkole - 40-leciem istnienia, młodzież przygotowała materiały z historią szkoły i wykonała dekorację, która nawiązywała do zawodów, w których kształcili się i kształcą uczniowie w naszej szkole.
  Uczennice klasy IV Liceum Zawodowego o kierunku krawieckim oraz uczennice klasy II LA liceum profilowanego Kreowanie ubiorów wykonały miniaturki ze strojami naszych terenów, które były elementami szopki bożonarodzeniowej.
  Wszystkie klasy biorące udział w realizacji projektu pod tytułem "Wczoraj i dziś" brały udział w przygotowaniach i wykonywaniu wystaw:
  Ponadto wykonano plansze dydaktyczne wykorzystane na lekcjach przedmiotów zawodowych - profil Kreowanie ubiorów oraz kserokopie prac z roku szk 2002/2003 i wspomniane miniaturki, które zostały wysłane na II Ogólnopolski Konkurs " Edukacja regionalna".
  Projekt pt. " Wczoraj i dziś" był realizowany pod kierunkiem dyrektora szkoły, nauczyciela języka polskiego Grażyny Szwedy przy współpracy:
  Izabeli Widery - wicedyrektor szkoły nauczyciela matematyki,
  Henryka Wajsmana - kierownika praktycznej nauki zawodu, przedmioty zawodowe,
  Blandyny Porąbki - nauczyciela przedmiotów zawodowych, technologii informacyjnej,
  Marzeny Buchalik - nauczyciela przedmiotów zawodowych,
  Beaty Branny - nauczyciela języka niemieckiego,
  Joanny Leszczyńskiej - nauczyciela języka polskiego,
  Tomasza Kuranta - nauczyciela historii.
  Projekt został realizowany zalecaną metodą projektów.
  Dowodem osiągniętych celów ogólnych są prace dydaktyczne, konkursowe i kserokopie prac z ubiegłego roku, co pozwoliło wziąć udział w konkursie ogólnopolskim oraz wystawy prac w naszej szkole i poza jej granicami, a także spotkanie z mieszkańcami Domu Pomocy Społecznej w Gorzycach realizowane w styczniu 2004 roku.
  Wystawy prac będą kontynuowane również w drugim półroczu tego roku szkolnego.

  Przygotowała: Blandyna Porąbka.

  styczeń 2004

   

  wróć

  Z wizytą w Gorzycach

  8 stycznia 2004 roku młodzież Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Pszowie, Zespołu Szkół Sportowych im. KEN w Radlinie oraz Gimnazjum w Pszowie po raz kolejny spotkała się z mieszkańcami Domu Pomocy Społecznej w Gorzycach. W tym dniu świątecznym, kiedy składamy sobie życzenia mieszkańcy tego Domu mieli przyjemność zobaczyć przedstawienie jasełkowe pt. "Kolędujemy całemu światu" przygotowane przez Urszulę Paniczek. Ale to nie wszystko. Grupa młodzieży z Pszowa wystawiła scenkę setną rocznicę urodzin Księdza Kardynała Bolesława Kominka, którą opracowała pani Grażyna Szweda.

  Współpraca z Domem Pomocy Społecznej istnieje już od dawna.

  W 2000 roku, to właśnie pani Urszula Paniczek i Blondyna Porąbka jako przedstawicielki swoich szkół nawiązały współpracę z Domem Pomocy Społecznej, a w szczególności z panią Wiesławą Parmą. Młodzież poprzez występy w tym szczególnym miejscu, uczy się pielęgnowania więzi pokoleniowych, szacunku dla starszych ludzi oraz kultywowania tradycji świątecznych. Jednak bez doskonałej dekoracji wszystkie występy nie miałyby takiego wymiaru. Swój udział w tej kwestii miały wymienione szkoły z Pszowa. Spotkanie zakończyło się wspólnym śpiewaniem kolęd przez zespół wokalny "PIRAMIDA" . W tym czasie młodzież z życzeniami szczęścia w 2004 roku wręczyła kartki świąteczne mieszkańcom Domu Pomocy społecznej wykonane własnoręcznie przez Gimnazjum i Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych z Pszowa.

  Ten ogrom pracy nie tylko wykonują koordynatorki (panie: Urszula Paniczek i Blandyna Porąbka) ale również inni nauczyciele z tych trzech szkół: pani Beata Strączek i pani Magdalena Tokarz z Zespołu Szkół Sportowych w Radlinie, pani Krystyna Glęc, pani Maria Kloc, pani Maria Jezusek z Gimnazjum w Pszowie, pani Izabela Widera, pani Beata Branny , pan Tomasz Kurant, pani Iwona Stacha z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Pszowie.

  Wykonawcy myślą już o kolejnym wiosennym występie w Gorzycach.

  Przygotowała: Blandyna Porąbka.

  styczeń 2004

   

  wróć

  Uczeń odznaczony przez Prezydenta RP

  Na ręce dyrekcji wpłynął list pochwalny od Prezydenta Miasta Wodzisławia Śląskiego wyrażający radość z przyznania przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej uczniowi naszej szkoły Dawidowi Parzychowi "Medalu za ofiarność o odwagę".

  Przypomnijmy, że w lutym ubiegłego roku Dawid, uczeń Technikum Samochodowego uratował dziecko z płonącego budynku.

  O szczegółach tego wydarzenia można przeczytać w archiwum wiadomości za rok szkolny 2002/2003.

  (B-Q)

  styczeń 2004

   

  wróć

  Goście z Francji

  29 stycznia odbyło się spotkanie informacyjne, na które zaproszono wolontariuszy z Francji Michel'a Pierpaoli i Nils'a Maurice pod opieką Izy Piątkowskiej z Polskiego Forum Edukacji Europejskiej. W spotkaniu wzięła udział młodzież klas maturalnych oraz klas młodszych. Przez trzy godziny zaproszeni goście przedstawiali szczegóły Programu Młodzież w ramach Wolontariatu Europejskiego i odpowiadali na liczne pytania. Następnie wzięli udział w spotkaniu z nauczycielami i zobaczyli występ Grupy Teatralnej z naszej szkoły. Dzięki wizycie wolontariuszy przekazano młodzieży szereg informacji, które mogą w przyszłości pomóc w odnalezieniu się na rynku pracy. Oferta jest skierowana nie tylko do uczniów naszej szkoły, ale do każdego młodego człowieka w wieku od 18 do 25 lat. Bliższych informacji można szukać internecie lub bezpośrednio w szkole.
  Organizatorem spotkania był nauczyciel naszej szkoły Tomasz Reclik.

  Przygotował: Tomasz Reclik.

  luty 2004

   

  wróć

  Dzień Otwarty

  Na 18 marca (czwartek) zaplanowano coroczny Dzień Otwarty Szkoły. W programie wystawy, prezentacje oraz dostęp do pracowni komputerowej i czytelni internetowej z szybkim łączem.

  Gimnazjalisto !

  Już dziś zaproś swego wychowawcę na wycieczkę do ZSP w Pszowie !

  Grupy zorganizowane prosimy o wcześniejsze powiadomienie:
  tel.: 455 71 65
  e-mail:poczta@zspszow.slask.pl

  Szczegółowa oferta edukacyjna:
  Informator naborowy 2004/2005

  (B-Q)

  luty 2004

   

  wróć

  Nowy numer telefoniczny

  Zmianie uległ numer telefoniczny szkoły.

  Nowy numer to:

  455 71 65

  (B-Q)

  marzec 2004

   

  wróć

  Szybciej w świat

  Od końca lutego szkoła dysponuje szybkim łączem z internetem - DSL. Trwa również rozbudowa sieci komputerowej o kolejne stanowiska, w tym w pracowni języków obcych oraz w pracowni samochodowej. Obecnie sieć komputerowa w ZSP w Psowie obejmuje 15-stanowiskową pracownię komputerową, 8-stanowiskową czytelnię internetową, pokój nauczycielski, całą administrację szkolną oraz wybrane sale lekcyjne.

  (B-Q)

  marzec 2004

   

  wróć

  Kolejne "uderzenie" Wampirka

  4 marca (po raz siódmy) działający w szkole Klub Honorowych Dawców Krwi "Wampirek" zorganizował akcję krwiodawstwa. 60 osób oddało łącznie 26,7 litra cennego płynu. Nad całością akcji, jak zawsze, czuwała pielęgniarka szkolna Barbara Gradzińska. W sumie we wszystkich akcjach zebrano do tej pory 173,75 litra krwi.

  Zobacz także: Klub HDK "Wampirek".

  (B-Q)

  marzec 2004

   

  wróć

  Sukces krawcowych

  Uczennice klasy IV Liceum Zawodowego: Barbara Cichy, Beata Wojaczek oraz Edyta Smyczek pod opieką pani Elżbiety Tomas zajęły I miejsce w II Regionalnym Konkursie Odzieżowym "Stawka większa niż szycie" zorganizowanym 2 kwietnia przez Rybnickie Centrum Edukacji Zawodowej.

  Zmagania konkursowe można zobaczyć w galerii zdjęć.

  (B-Q)

  kwiecień 2004

   

  wróć

  Co dalej maturzysto ?

  16 kwietnia uczniowie klas maturalnych wzięli udział w spotkaniu z Panią prof. dr hab. Rydlewską-Sanak z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Pani Dziekan przedstawiła młodzieży zasady rekrutacji na studia oraz zapoznała uczniów z organizacją studiów na poszczególnych kierunkach i specjalnościach tej uczelni.

  (B-Q)

  kwiecień 2004

   

  wróć

  Europejski program Arion

  Przedstawiciel szkoły w europejskim programie Arion!

  W dniach 22-26 marca 2004 r. wicedyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Pszowie Izabela Widera uczestniczyła w wizycie studyjnej programu edukacyjnego Wspólnoty Europejskiej Arion. Jest to jedna z części składowych programu Sokrates, która przeznaczona jest dla osób związanych z zarządzaniem oświatą. Pogłębianie świadomości realiów europejskich w dziedzinie edukacji to podstawowy cel tego rodzaju wizyt.

  13 osób z różnych państw europejskich (Anglia, Hiszpania, Holandia, Niemcy, Polska, Portugalia, Rumunia, Włochy) gościło w szkole Lycee Technique Prive Montplaisir, we francuskiej miejscowości Valence (100 km na południe od Lyonu). W trakcie warsztatów uczestnicy prezentowali systemy edukacyjne oraz wymieniali doświadczenia związane z reformą oświaty w poszczególnych krajach. Jednak głównym tematem spotkania było pokazanie możliwości oferowanych przez technologie informacyjne w zakresie edukacji, a w szczególności e-learning (kształcenie za pomocą mediów elektronicznych). Uczestnicy zostali zapoznani z narzędziami e-learningowymi używanymi we Francji podczas teoretycznych wykładów i prezentacji oraz mieli możliwość przetestowania niektórych programów (między innymi: Hot Potatoes - program do tworzenia interaktywnych testów i platforma e-learningowa używana przez Lycee Montplaisir, na której utworzono sekcję specjalną dla uczestników wizyty). Grupa Arion została także zaproszona na Uniwersytet GreCO w Grenoble, gdzie zorganizowano serię spotkań z twórcami takich programów jak Cabri - program wspomagający nauczanie matematyki oraz przedmiotów pokrewnych oraz Camelot - program wspomagający naukę języków obcych (wejdzie na rynek w 2005 r.).

  Oprócz intensywnego szkolenia uczestnicy mieli również okazję by zwiedzić piękny region Rhone Alpes oraz zapoznać się z kulturą, historią i miejscowymi zwyczajami. Zostały także nawiązane kontakty merytoryczne i towarzyskie, które z pewnością będą podtrzymywane. Udział w wizycie studyjnej w ramach programu Arion zaowocował szkoleniem rady pedagogicznej na temat przyszłości oraz możliwości zastosowania e-learningu w warunkach naszej szkoły. W perspektywie rysuje się także nawiązanie współpracy ze szkołą w Walii (Anglia).

  przygotowała Izabela Widera

  kwiecień 2004

   

  wróć
    © 1998-2011
  ZSP w Pszowie