Najlepsi w Polsce w przetwórstwie mięsa
Po raz trzeci z rzędu uczeń naszej szkoły zdobył tytuł Mistrza Polski w Przetwórstwie Mięsa.
23-24 kwietnia 2009 odbył się etap centralny XI Ogólnopolskiego Turnieju Przetwórstwa Mięsa w Poznaniu.
W turnieju kolejny raz uczestniczyli uczniowie naszej szkoły, przygotowani przez nauczyciela technologii żywności Krzysztofa Zielonkę, zdobywając najwyższe laury:
Grzegorz Białdyga zajął I miejsce (złoty medal)
Adrian Cuber zajął II miejsce (srebrny medal)
Ponadto Grzegorz Zalewski uplasował się na 7 pozycji, zaś Mariusz Grdeń (uczeń klasy II) na 13 miejscu.
Poza zdobytymi nagrodami rzeczowymi oraz medalami dla siebie, szkoły i zakładów pracy laureaci trzech pierwszych miejsc będą zwolnieni z części praktycznej egzaminu czeladniczego, a wszyscy finaliści mogą być zwolnieni z części teoretycznej egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe przez CKE.
Zadanie etapu centralnego polegało na samodzielnym nadziewaniu i odkręcaniu porcji białej kiełbasy, rozpoznaniu gatunków i klas mięsa, podrobów, ich zastosowaniu w przetwórstwie, rozpoznaniu dodatków pomocniczych, osłonek naturalnych i sztucznych stosowanych w zakładach mięsnych, rozpoznaniu i zastosowaniu przypraw oraz fachowej oceny organoleptycznej wyrobu wędliniarskiego. Ponadto uczniowie przygotowywali ozdobną kompozycję wędlin i warzyw na paterze.
Wyjazd do Poznania był możliwy dzięki wsparciu finansowemu mistrzów wędliniarskich, z zakładów w których uczniowie odbywają praktyki, tj. Gerardowi Tomaszny, Tomaszowi Kuhn i Erykowi Kałuża. Ponadto pan Tomaszny udostępnił swój zakład na dodatkowe przygotowania uczniów do zmagań turniejowych.
Do turnieju uczniowie przygotowywali się od 6 miesięcy rozwiązując testy, rozpoznając przyprawy, osłonki naturalne i sztuczne, dodatki stosowane w przetwórstwie mięsa. Identyfikowali gatunki i rodzaje mięsa, klasyfikowali, określali jego zastosowanie. Rozpoznawali po zapachu i wyglądzie przyprawy oraz podawali ich zastosowanie w recepturach kiełbas. Uczyli się wycinać ozdoby z warzyw i dekoracji pater z wędlin oraz stosować fachowe technologiczne słownictwo. Trud dodatkowych cotygodniowych spotkań się opłacił - chłopcy wrócili z Poznania dumni, że tytuł zdobywcy Mistrza Polski nadal pozostał u rzeźnika ze Śląska - z Pszowa.
kwiecień 2009
Krzysztof Zielonka