ZSP w Pszowie
www.zspszow.slask.pl


UŚMIECH PRZYJAŹNI W OBIEKTYWIE

Początek listopada... W naszej szkole od pewnego czasu funkcjonuje grupa uczniów, których łączy jedno hobby - fotografia.
Młodzież z grupy "Głębia Ostrości", postanowiła napisać projekt, któremu patronuje Polska Fundacja Dzieci i Młodzieży. Tytuł projektu brzmi: Uśmiech przyjaźni w obiektywie, głównym jego celem jest zaciśnięcie znajomości z młodymi ludźmi skupionymi w świetlicy środowiskowej - dotyczy on współpracy z dziećmi niepełnosprawnymi.
Już teraz wiemy, że ten projekt przeszedł pomyślnie I etap selekcji, dwóch przedstawicieli grupy "Głębia Ostrości" - Karina Kozub i Patrycja Piekalska przebywały w dniach 14- 16 listopada na szkoleniu w Warszawie. Z niecierpliwością czekamy na dalszy rozwój wypadków.

P-G
koło dziennikarskie

 

wróć

I MIEJSCE I WYRÓŻNIENIE NA IV KONKURSIE FRYZJERSKIM O NAGRODĘ ZŁOTEGO GRZEBIENIA

18 listopada odbył się IV Konkurs Fryzjerski o Nagrodę Złotego Grzebienia. Organizatorem konkursu był Zespół Szkół nr 5 z Rybnika i Cech Rzemiosła oraz Małej i Średniej przedsiębiorczości w Rybniku. W czwartej edycji konkursu wzięło udział 42 uczestników z 16 miast. Startowali oni w dwóch kategoriach - szkoła zawodowa i technikum. Młodzi fryzjerzy musieli rywalizowali w kategorii: fryzura ślubna i wyciskanie fal na mokro na główce ćwiczebnej oraz fryzura stylizowana na okres średniowiecza - na modelce.
W pierwszej kategorii wyróżnienie zdobył uczeń II klasy zawodowej - Kamil Waniek, w drugiej kategorii bezkonkurencyjną okazała się Klaudia Niewrzoł - uczennica klasy III technikum. Zdobywczyni I miejsca i Złotego Grzebienia zachwyciła jury swoją propozycją fryzury stylizowanej na średniowieczną.
Naszych uczniów do konkursu przygotowała pani Agnieszka Siodłoczek.

P-G
koło dziennikarskie

 

wróć

II MIEJSCE W VII POWIATOWYM KONKURSIE WIEDZY O REGIONIE

19 listopada w Zespole Szkół Zawodowych w Wodzisławiu Śląskim odbył się VII Powiatowy Konkurs Wiedzy o Regionie, organizowany przez Starostwo Powiatowe i gospodarzy konkursu.
Konkurs podzielony był na dwa etapy, pierwszy - eliminacje, w trakcie których uczniowie musieli wykazać się znajomością historii, kultury, tradycji i osobliwości przyrodniczych gminy Pszów, Lubomia, Gorzyce. Drugi etap obejmował także znajomość gwary śląskiej, muzyki i tradycji regionu śląskiego. Uczniowie musieli między innymi wykazać się umiejętnością stworzenia logo regionu, czytania tekstu pisanego gwarą i tłumaczenia słów ogólnopolskich na gwarowe.
Nasz drużyna w składzie: Dorota Czajka, Tomasz Zichlarz i Łukasz Jezusek zajęła II miejsce. Nad przygotowaniem uczniów do konkursu czuwała pani Małgorzata Chodura.

P-G
koło dziennikarskie

 

wróć

SESJA RETRO

19 listopada młodzież z koła fotograficznego, pod okiem swojej opiekunki - pani Małgorzaty Chodury, wyjechała w plener, aby tam przeprowadzić sesję zdjęciową do zaplanowanego przez naszych uczniów projektu "retro". Członkowie koła uzbrojeni w aparaty, w towarzystwie modeli w strojach z początku XX wieku przez kilka godzin pracowali, aby uchwycić ten dawny, nostalgiczny klimat, czy im się to udało możecie państwo przekonać się odwiedzając naszą placówkę w styczniu i lutym, kiedy to będzie można podziwiać efekty pracy młodych fotografów. Serdecznie zapraszamy!

(C) ZSP w Pszowie

P-G
koło dziennikarskie

 

wróć

II MIEJSCE NA FESTIWALU PIOSENKI OBCOJĘZYCZNEJ

30 listopada w Miejskim Ośrodku Kultury w Radlinie odbył się powiatowy konkurs piosenki obcojęzycznej. Organizatorami konkursu byli nauczyciele języków obcych z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Sejmu Śląskiego w Radlinie, Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śl. oraz Miejski Ośrodek Kultury w Radlinie. Celem konkursu były popularyzacja języków obcych, promowanie piosenki jako jednej z form nauki, rozwijanie wrażliwości artystycznej oraz integracja młodzieży powiatu wodzisławskiego.
Konkurs skierowany był do uczniów szkół ponadgimnazjalnych powiatu wodzisławskiego, mogli wziąć w nim udział soliści i zespoły. Każdy uczestnik prezentował jedną piosenkę w wybranym przez siebie języku obcym. Najpopularniejszym okazał się język angielski.
Z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Pszowie wystapiły trzy osoby: Julia Dutka z kl.ITF i akompaniujący jej na gitarze Kamil Czubak z kl.ILA oraz Joanna Wróblewska z kl.IIILA, która zaśpiewała w języku angielskim oraz jako jedyna w języku niemieckim. Julia Dutka zdobyła drugie miejsce i uznanie wśród publiczności i jury.

P-G
koło dziennikarskie

 

wróć

ANDRZEJKI

30 listopada... Andrzejki przypadają na noc z 29 na 30 listopada, w wigilię św. Andrzeja.
Według dawnych wierzeń ta noc miała moc magiczną, uchylającą wrota do nieznanej przyszłości.
Święty Andrzej z Betsaidy patronuje zakochanym, jest między innymi orędownikiem zakochanych w sprawach matrymonialnych, opiekunem małżeństw i rybaków. 

(C) ZSP w Pszowie

Dziś zarówno dziewczęta, jak i chłopcy, dzieci i dorośli bawią się żartobliwymi wróżbami, najczęściej na wspólnie organizowanych zabawach, imprezach lub kameralnych, domowych spotkaniach.
Aby tradycji stało się zadość Samorząd Szkolny wraz z opiekunką panią Iwoną Stachą zorganizował 1 grudnia w naszej szkole "Kawiarenkę andrzejkową".
Uczniowie wraz z opiekunami mieli możliwość skorzystania z wielu atrakcji "Kawiarenki".
W milej, kameralnej, pełnej magii atmosferze mogli wywróżyć sobie przyszłość lejąc wosk, skorzystać z bogatego (przygotowanego przez uczniów) menu kawiarenki, a także wysłuchać koncertu naszej młodej artystki Julii Dutki. 

P-G
koło dziennikarskie

 

wróć

MIKOŁAJKI

6 grudnia.... Święto Mikołaja znane jest na całym świecie pod nazwami: Santa Clause (USA), Babbo Natale (Włochy),Heilige Nicolaus (Niemcy), Mikulas (Czechy), Julemanden (Dania).
Święty Mikołaj urodził się   w Licji w Azji Mniejszej około 280 roku. Już za młodu odznaczał się  pobożnością, toteż brat matki Mikołaja biskup Patary wyświecił go na prezbitra. Rodzice Mikołaja zmarli około 300 roku podczas zarazy, która w tym czasie nawiedziła Licję. Otrzymany spadek Mikołaj przeznaczył na  pomoc biednym i potrzebującym. Jak głosi legenda dary podsuwał anonimowo, stąd tradycja podkładania  prezentów pod poduszkę. Czyni to się najczęściej w nocy z 5/6 grudnia, o świcie dzieci poszukują prezentów pod poduszką lub w wełnianej, dużej skarpetce zawieszonej na ścianie pokoju. Coraz częściej tajemniczy nocny gość ujawnia się naszym dzieciom - tego dnia można go zobaczyć niemal wszędzie - w sklepie, restauracji, ośrodkach kultury, z wielkim, czerwonym workiem przemyka po ulicach miast, radośnie uśmiecha się do każdego napotkanego dziecka i częstuje łakociami.
Naszą szkolę Święty Mikołaj odwiedził wraz  ze swą świtą nieco później, bo 8 grudnia. Jako sprawiedliwy Mąż obdarowywał grzecznych uczniów słodyczami,  zaś urwisom i niesfornym dawał rózgę i szansę poprawy na przyszły rok!    
Wizyta Świętego Mikołaja została zorganizowana przez Samorząd Szkolny i jego opiekunki, i choć nasi uczniowie od dana przestali wierzyć w Mikołaja, to jego wizyta sprawiła im wiele radości.

Samorząd Szkolny zorganizował również spotkanie ze Świętym Mikołajem dla dzieci nauczycieli: 

(C) ZSP w Pszowie

(C) ZSP w Pszowie

(C) ZSP w Pszowie

P-G
koło dziennikarskie

 

wróć

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH W PSZOWIE

Od lat już nasza szkoła współpracuje z Towarzystwem Osób Niepełnosprawnych i ich rodzin "Radość życia", działającym w Pszowie. Wolontariuszki z ZSP, jak i ich opiekunka, pani Elżbieta Tomas są częstymi gośćmi w świetlicy środowiskowej, służą też pomocą przy organizowaniu różnych imprez z udziałem osób niepełnosprawnych. Rokrocznie między innymi aktywnie uczestniczą w koncercie z okazji Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych, przypadającego na 3 grudnia. Tak było również i w tym roku, uczennice klasy II i III profilu socjalnego pomagały przy organizacji i obsłudze. Impreza z udziałem osób niepełnosprawnych zrzeszonych w okolicznych placówkach, a także zaproszonych na tę okazję gości odbyła się w MOK w Pszowie 19 listopada. Nad organizacją koncertu przez cały czas czuwała pani Mirosława Górecka - radna z Pszowa i wieloletnia koordynatorka miejscowej świetlicy, kobieta całym sercem oddana swojej pracy społecznej.

(C) ZSP w Pszowie

W tym wyjątkowym dniu można było zobaczyć cudowne występy dzieci niepełnosprawnych, które długo przygotowywały się do niego pod czujnym okiem swoich opiekunów, wychowawców. W tym roku zachwycał nas taniec "Dotyk anioła" z choreografią Marzeny Hink, przygotowany przez zespół "Szansa", spektakl: "Stworzenie świata"- przedstawiony przez dzieci i młodzież ze świetlicy w Rydułtowach, z Radlińskiej Przystani w dostojnym walcu zaprezentowali się Ula i Kacper, a członkowie Warsztatów Terapii Zajęciowej z Wodzisławia wystąpili ze spektaklem "Nałóg". Popisom artystycznym towarzyszyła zabawa z udziałem bajkowych postaci i zespołu muzycznego "Sempre".
Ta lokalna, cykliczna impreza jest też okazją do złożenia oficjalnego podziękowania, wręczenia dyplomu osobom, szczególnie zaangażowanym we współpracę z lokalnymi świetlicami. W tym roku wśród " wywołanych na scenę" była między innymi: dyrektor ZSP w Pszowie - pani Grażyna Szweda, a także nasza pani pedagog - Anna Bzdak i nauczycielka przedmiotów zawodowych, opiekunka Koła wolontariuszy - pani Elżbieta Tomas.

P-G
koło dziennikarskie

 

wróć

COMENIUS - WIZYTA W MADRYCIE

13-18 października nauczycielki naszej szkoły: Joanna Krauz-Zalewska - koordynator projektu Comenius i Mirela Chodyko wzięły udział w spotkaniu partnerskim Comeniusa w Madrycie.

Było to już trzecie z czterech zaplanowanych spotkań w trakcie realizacji projektu w szkole w latach 2008-2010.

Wizyta ta na długo zapadnie w pamięci nauczycielek. Oto ich wrażenia:

W Madrycie po raz kolejny spotkałyśmy naszych partnerów Comeniusa z Rumunii, Turcji, Szwecji i Hiszpanii. Poznałyśmy nowego koordynatora tureckiego, który zastąpił niezapomnianego Murata. Wspominałyśmy również naszą koordynatorkę całego projektu Aurelię z Rumunii, która w tych dniach spodziewała się dziecka.
Na spotkaniach roboczych ciężko pracowałyśmy przygotowując materiały do naszego produktu końcowego- udało nam się zebrać i sformułować Złote zasady w edukacji z następujących zagadnień:
1. Podnoszenie motywacji i kompetencji uczniów
2. Sposoby oceniania uczniów
3. Przyczyny niepowodzeń szkolnych oraz sposoby ich zapobiegania.
Poznawałyśmy hiszpańskie tradycje, zwyczaje i gościnność.
Wymieniałyśmy się doświadczeniem z nauczycielami oraz poznałyśmy warunki pracy w szkołach hiszpańskich.
Zwiedzałyśmy przepiękne zakątki Hiszpanii m.in. historyczne Toledo, Madryt oraz urocze miasteczko Alcala.
Dziękujemy naszym hiszpańskim partnerom za przygotowanie fantastycznej wizyty.

Zobacz również zdjęcia z wizyty...

Joanna Krauz-Zalewska

 

wróć

ANIOŁY ZESZŁY NA ZIEMIĘ

1 grudnia artyści z zespołu teatralnego zaprosili całe grono pedagogiczne oraz wszystkich uczniów na ponadczasowe przedstawienie bożonarodzeniowe. Pomimo wielogodzinnych prób (które nie zawsze były łatwe) młodych aktorów dopadła tradycyjna trema, na szczęście w pobliżu była opiekunka koła teatralnego - pani Joanna Leszczyńska, która dodała swoim podopiecznym otuchy. Po krótkiej zapowiedzi uczniowie ruszyli na "podbój sceny". Przedstawiona przez młodzież historia bożonarodzeniowa podzielona była na kilka scen. Wszystkie jednak nawiązywały do tego, aby w tym szczególnym czasie, na który czekamy z takim utęsknieniem nie było złości, nienawiści, smutku, żeby zawsze gościła wśród nas radość i miłość.

(C) ZSP w Pszowie

Ten niezwykle ciepły, mądry spektakl został bardzo dobrze przyjęty przez uczniów, którzy trud swoich kolegów i koleżanek nagrodzili głośnymi brawami, a pani wicedyrektor w imieniu swoim oraz całego grona pedagogicznego złożyła serdeczne podziękowania wszystkim, którzy przyczynili się do realizacji tego spektaklu.

Anna Dubaj, Agata Zielecka
koło dziennikarskie

 

wróć

JUŻ W LUTYM STARTUJEMY !

14-16 grudnia nasze koleżanki: Karina Kozub i Patrycja Piekalska przebywały na szkoleniu dla koordynatorów projektów w Konstancinie Jeziornej, organizowanego przez Nokie i Polską Fundację Dzieci i Młodzieży. Dziewczęta reprezentowały działającą w ZSP w Pszowie grupę - Głębia Ostrości. Projekt rusza w lutym i zakłada współpracę uczniów naszej placówki ze świetlicą środowiskową w naszym mieście. W ramach projektu jest planowane 8 spotkań, podczas których powstanie materiał fotograficzny. Planowana jest również wycieczka do Krakowa, połączona ze zwiedzaniem wystaw fotograficznych.

(C) ZSP w Pszowie

(C) ZSP w Pszowie

Tuż po powrocie ze szkolenia rozmawiałyśmy z przedstawicielkami grupy fotograficznej:

N: Co robiłyście w trakcie tych 3 dni szkolenia, na czym ono polegało?
K. i P.: Miało ono przygotować nas do realizacji tego oraz kolejnych projektów.
N: Jakie metody szkolenia zostały zastosowane?
K. i P.: Wszyscy uczestnicy zostali podzieleni na 3 grupy, do każdej z nich został przydzielony trener, który prowadził z nami zajęcia.
N: Warto było jechać, szkolenie spełniło wasze oczekiwania?
K. i P.: Myślę, że tak. Nauczyłyśmy się 3 ważnych rzeczy, które mają ogromny wpływ na efektywność naszej pracy, a mianowicie współdziałania w grupie, rozwiązywania pojawiających się konfliktów oraz dobrego rozporządzania budżetem. To szkolenie poza tym było ciekawe i ze względu na pewne doświadczenia, które wyniosłyśmy z tego spotkania, a których raczej nie zdobywa się w szkole na co dzień. Mamy nadzieję, że czerwcowe szkolenie, które kończy projekt będzie równie efektywne i ciekawe.
N: Życzę powodzenia w realizacji projektu.

N.
koło dziennikarskie

 

wróć

ZAGRALIŚMY...

Chlubną tradycją naszej szkoły jest coroczny aktywny udział w Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy. W tym roku nie mogło być inaczej, w przygotowania do XVIII edycji tej szczytnej akcji zaangażowało się prawie całe grono pedagogiczne, które do szkoły w dniu 8 stycznia przybyło z fantami lub ciastem przeznaczonym na licytację. Uczniowie i w tym roku nas nie zawiedli, zebraliśmy ponad 1000 złotych. Dziękujemy wszystkim za ogromne serce!

(C) ZSP w Pszowie

(C) ZSP w Pszowie

P-G
koło dziennikarskie

 

wróć

DO BIAŁEGO DNIA...

29 stycznia w restauracji Pradziad w Rogowie odbyła się studniówka klasy III LA (wychowawczynią której jest p.Paulina Rosa-Glaeser) i klasy IV TA (prowadzonej przez p.Joannę Krauz-Zalewską). Oficjalne rozpoczęcie nastąpiło o godzinie 19 uroczystym wezwaniem Pani Dyrektor: Poloneza czas zacząć!, po którym, przy dźwiękach kompozycji Wojciecha Kilara, na salę weszli z gracją tegoroczni gospodarze studniówki - urocze dziewczęta w pięknych kreacjach i przystojni "młodzieńcy" w idealnie dopasowanych garniturach. "Parkietowe szaleństwo" zostało na dłużej przerwane tylko raz, na czas prezentacji przygotowywanych tradycyjnie przez przedstawicieli klas maturalnych, krótkich scenek satyrycznych, które w tym roku rozbawiły wszystkich do łez.

(C) ZSP w Pszowie

Cała impreza została uwieczniona na 2 kamerach i karcie pamięci aparatu fotograficznego, dzierżonego przez naszą nauczycielkę matematyki i jednocześnie opiekunkę koła fotograficznego - panią Małgorzatę Chodurę. Przy muzyce, przygotowanej specjalnie na tę okazję przez naszych DJ'ów, czas upływał niezwykle szybko. Ostatni tancerze zeszli z parkietu przed samym świtem, ta studniówka z pewnością na długo pozostanie w pamięci obecnych na niej nauczycieli i uczniów.

Zobacz również zdjęcia grupowe klas maturalnych:

POWIEKSZ     POWIEKSZ

P-G
koło dziennikarskie

 

wróć

Z OBIEKTYWEM NA BALIKU

W lutym odbyło się pierwsze spotkanie grupy: "Głębia ostrości" z podopiecznymi świetlicy środowiskowej: "Radość życia".
W spotkaniu wzięło udział dziesięcioro przedstawicieli grupy młodych fotografów i dwadzieścioro dzieci ze świetlicy. Okazją do spotkania był balik przebierańców. Stroje podopiecznych świetlicy były bardzo karnawałowe, a zabawa przednia. Przy muzyce, którą serwował nam D.J. wszyscy świetnie bawiliśmy się do późnego wieczora.
Pierwsze spotkanie było okazją do integracji, zapoznania się, wspólnej zabawy oraz wymiany doświadczeń. Liczymy na zawiązanie się głębszych więzi oraz kolejne różne, ciekawe spotkania.

(C) ZSP w Pszowie

Grupa "Głębia ostrości"

 

wróć

KOLEJNY SUKCES FRYZJERÓW

10 lutego w ZSP w Sosnowcu odbyła się VI edycja konkursu "Młody mistrz fryzjerstwa". Konkurs obejmował dwie konkurencje: wyciskanie fal na mokro oraz wykonanie damskiej pokazowej fryzury awangardowej.

Naszą szkołę reprezentowała Klaudia Nowak i Krystian Waniek. Nasi uczniowie kolejny raz udowodnili, że są jednymi z najlepszych adeptów sztuki fryzjerskiej. Krystian Waniek - uczeń klasy II zawodowej zdobył II miejsce, I i III przypadło gospodarzom. Do konkursu Krystian przygotowywał się w swoim zakładzie pracy, pod opieką mistrza - pani Jolanty Klimanek oraz w szkole pod opieką instruktora praktycznej nauki zawodu - pani Agnieszki Siodłoczek.

Agnieszka Siodłoczek

 

wróć

WARUNKI REKRUTACJI

Warunki rekrutacji i regulamin przyjmowania kandydatów do klas pierwszych Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Pszowie w roku szkolnym 2010/2011 (w załączniku):

> > > warunki_rekrutacji.pdf

 

wróć

CZESKO-POLSKIE ZMAGANIA SPORTOWE

15 grudnia przedstawiciele szkół: ZSP w Pszowie oraz ZSP nr 1 i ZSP nr 2 w Rydułtowach na zaproszenie nauczycieli z Gymnazium a SOS Orlova Lutyne przebywali w Czechach. Gospodarze zorganizowali zawody sportowe w piłce nożnej chłopców i siatkówce dziewcząt.
12 lutego przedstawiciele zaprzyjaźnionej czeskiej szkoły przyjechali do Pszowa. Podczas tej wizyty goście zwiedzili naszą szkołę, a takę wzięli udział w zawodach łyżwiarskich.
Po sportowych zmaganiach gimnazjaliści z Czech wraz ze swoimi opiekunami udali się do Rydułtów na zorganizowany, z okazji tejże wizyty, "Festiwal nauki".

(C) ZSP w Pszowie

(C) ZSP w Pszowie

(C) ZSP w Pszowie

P-G
koło dziennikarskie

 

wróć

FERIE NA LODZIE

16 lutego odbyła się impreza pod hasłem "Ferie na lodzie", tradycyjnie w jej przygotowanie zaangażowali się wolontariusze z naszej szkoły oraz nauczyciele. W tym roku nasi goście - dzieci ze świetlicy środowiskowej w Wodzisławiu Śl., pod okiem licealistek z profilu socjalnego, przygotowywali prace na konkurs plastyczny, a także rozegrali mecz siatkówki ze swoimi opiekunami. Po poczęstunku wszyscy wybrali się na miejscowe lodowisko, aby podszlifować swoje umiejętności łyżwiarskie.

P-G
koło dziennikarskie

 

wróć

UŚMIECH PRZYJAŹNI W OBIEKTYWIE

4 marca odbyło się kolejne spotkanie w ramach projektu: "Uśmiech przyjaźni w obiektywie" członów grupy fotograficznej z dziećmi ze świetlicy "Radość życia".
Zbliżająca się Wielkanoc stała się okazją do stworzenia niezwykłych kartek świątecznych - słodkie zdjęcia kurczaków były pieczołowicie przyozdabiane naklejanymi na nich piórkami. Ta praca sprawiła wiele radości nie tylko dzieciom ze świetlicy, ale i naszym licealistom.

(C) ZSP w Pszowie

P-G
koło dziennikarskie

 

wróć

SZKOLENIE O SEKTACH

4 marca w odbyły się warsztaty prowadzone przez Dariusza Pietrka - koordynatora Śląskiego Centrum Informacji o Sektach i Grupach Psychomanipulacyjnych, a także Śląskiego Centrum Profilaktyki.
W zajęciach wzięło udział 8 klas z naszej szkoły, w trakcie tego spotkania młodzież poznała m. in. sposób funkcjonowania sekt, uświadomiła sobie również jak bardzo nasza nieostrożność, łatwość z jaką wpadamy w różnego typu uzależnienia maja wpływ na życie zdrowotne, psychiczne i społeczne.

P-G
koło dziennikarskie

 

wróć

KONKURS "GÓRY ŚWIATA"

8 marca odbył się w naszej szkole powiatowy konkurs "Góry świata" dla młodzieży szkół ponadgimnazjalnych. Nad jego organizacją czuwały panie: Anna Wołowiec i Romana Adamczyk. W konkursie wzięły udział 4 szkoły: ZSP z Pszowa, Liceum Ogólnokształcące nr 2 w Wodzisławiu Śl. im. J.Tischnera, Zespół Szkół Ekonomicznych w Wodzisławiu Śl. oraz Zespół Szkół w Gogołowej.
Po konkursie jego uczestnicy zeszli na salę gimnastyczną, gdzie odbyło się spotkanie z dwoma alpinistami z klubu wysokogórskiego "Pamir" w Jastrzębiu Zdroju: panem Marianem Hudkiem i panem Piotrem Lilla. Zaproszeni goście opowiadali o swoich wyprawach na dwie wyspy Papui Nowej Gwinei, gdzie z rdzennymi mieszkańcami zdobyli najwyższy szczyt tej wyspy, a także do Australii. Tutaj nasi alpiniści zdobyli Górę Kościuszki.
Po tym niezwykle ciekawym wykładzie nastąpiło oficjalne ogłoszenie wyników konkursu. Najlepszymi okazali się: Aurelia Kozub i Adam Zając z II LO w Wodzisławiu Śl. oraz Dariusz Rduch z ZSE w Wodzisławia Śl.

(C) ZSP w Pszowie

P-G
koło dziennikarskie

 

wróć

FRYZJERAMI SZKOŁA STOI...

Chlubą naszej szkoły są uczniowie klas fryzjerskich, przyszli mistrzowie grzebienia. Oto krótki przegląd ich dotychczasowych dokonań w roku szkolnym 2009/2010.

Jesień

 • Klaudia Niewrzoł zajęła I miejsce w międzyszkolnym konkursie o nagrodę Złotego Grzebienia. Uczennica wygrała fryzurą stylizowaną na okres średniowiecza.
  W tym samym konkursie wyróżnienie, w kategorii fryzura ślubna, zdobył uczeń klasy drugiej zawodowej - Krystian Waniek.
 • Udział w Śląskim Festiwalu Fryzjerskim uczennicy klasy drugiej zawodowej, która brała współzawodniczyła w kategorii plecionki.

  Zima

 • W wojewódzkim konkursie fryzjerskim o tytuł "Młodego Mistrza Fryzjerstwa" w kategorii wyciskanie fal na mokro i fryzura awangardowa, II miejsce zdobywa Krystian Waniek.
 • Na konkursie o "Puchar Beskidu" naszą szkołę reprezentowali: Anna Sasal, Agata Janik, Patrycja Dziwisz, Klaudia Niewrzoł, Żaneta Czajka, Patrycja Piekalska, Alina Buława, Krystian Waniek. W tym konkursie miejsce IV w kategorii wyciskanie fal na mokro, zajęła Patrycja Dziwisz.

  Wiosna

 • II Międzynarodowy Konkurs Fryzjerski odbywał się w tym roku pod tytułem: W bajkowej krainie, w tym konkursie wśród 100 uczestników dwie dziewczyny reprezentowały ZSP w Pszowie - Klaudia Niewrzoł i Żaneta Czajka. II miejsce w tym konkursie zajęła fryzura Królowej Śniegu wykreowana przez Klaudię.
 • Udział naszych uczniów w Otwartych Mistrzostwach Fryzjerstwa Polskiego, wyjazd do Poznania został potraktowany przez nauczycielkę przedmiotów zawodowych jako forma szkolenia.

  Gratulujemy wszystkim młodym mistrzom grzebienia, a także ich opiekunkom.

  Zobacz również sukcesy fryzjerskie na zdjęciach...

  P-G
  koło dziennikarskie

 •  

  wróć

  ZAPRASZAMY GIMNAZJALISTÓW

  Nasza szkoła oferuje w roku szkolnym 2010/2011 kształcenie w klasach:

  - liceum profilowanego:

 • zarządzanie informacją
 • socjalny

  - technikum:

 • technik usług fryzjerskich
 • technik mechanik (możliwość wyboru specjalności: obróbka skrawaniem - w zależności od liczby chętnych)
 • technik pojazdów samochodowych

  - zasadnicza szkoła zawodowa:
  mechanik pojazdów samochodowych(prawo jazdy gratis),elektomechanik pojazdów samochodowych, monter instalacji i urządzeń sanitarnych, monter sieci i urządzeń telekomunikacyjnych, operator obrabiarek skrawających,blacharz samochodowy, lakiernik samochodowy, rzeźnik-wędliniarz, monter-elektronik, optyk-mechanik, fryzjer, fotograf, kamieniarz,posadzkarz, ślusarz, elektryk, elektromechanik, kominiarz, lakiernik, introligator, krawiec, tapicer, obuwnik.

  P-G
  koło dziennikarskie

 •  

  wróć

  DAJMY IM NADZIEJĘ

  21 kwietnia na zaproszenie Szkolnego Klubu Europejskiego gościł w naszej szkole ojciec Krystian z Góry św. Anny.

  Misjonarz opowiedział młodzieży o swojej pracy w Burkina Faso. Pokazał również film przedstawiający życie tamtejszych rodzin afrykańskich. Powiedział o możliwości przystąpienia do misyjnego programu edukacyjnego "Dać im nadzieję". Jest to program wspierający edukację afrykańskich dzieci. Franciszkanie do projektu wybierają najbardziej potrzebujące dzieci, przede wszystkim sieroty, półsieroty oraz te, których rodzice nie są w stanie opłacić nauki w szkole a nawet zaspokoić podstawowych potrzeb.

  Z wielkim entuzjazmem pragniemy przystąpić do programu edukacyjnego. Po wypełnieniu deklaracji będziemy oczekiwać na zdjęcie dziecka, a następnie otoczymy je opieką.

  Zobacz również zdjęcia ze spotkania...

  Beata Branny

   

  wróć

  Z WIZYTĄ W RUMUNII

  25 maja grupa sześciu osób z naszej szkoły wyruszyła na ostatnie spotkanie z partnerami projektu Comeniusa do Rumunii. Wśród uczniów znaleźli się Dorota Czajka, Katarzyna Machnik, Agata Zielecka i Karol Kindalski. Opiekę nad nimi sprawowały: Małgorzata Chodura i koordynator projektu Joanna Krauz-Zalewska. Spotkanie to na długo pozostanie w pamięci, gdyż pełne było wrażeń, międzynarodowych przyjaźni i wytężonej pracy nad produktem końcowym projektu Comeniusa. Po raz ostatni spotkali się koordynatorzy projektu współpracujący ze sobą od dwóch lat i czuwający nad prawidłową realizacją projektu. Spędzali oni długie godziny na spotkaniach roboczych omawiając ostatnie szczegóły powstającej książki. Duże wrażenie zrobiła na wszystkich szkoła partnerska z Rumunii mająca swe długoletnie tradycje i opinię jednej z najlepszych szkół średnich w Rumunii. Obserwowane lekcje matematyki i poziom uczniów do dziś spędzają sen z powiek naszej nauczycielce Małgorzacie Chodurze. Również wysokie umiejętności językowe uczniów rumuńskich zasługują na szczególną uwagę. To dobra motywacja dla polskich uczestników wyprawy do nauki języka angielskiego. To również świetna okazja do poznania innej kultury, tradycji i kuchni. Szczególnie uczniowie mieszkający u swoich rumuńskich kolegów i koleżanek mieli niepowtarzalną okazję porównania stylu życia nastolatków i wymiany doświadczeń. Dzięki możliwościom, które stwarza uczestnictwo w projekcie Comeniusa, zawiązały się międzynarodowe przyjaźnie, a łzy uczniów w dniu wyjazdu oraz chęć pozostania dłużej w Rumunii świadczą o sukcesie zakładanych celów. Realizacja projektu Comeniusa to bardzo ciężka i odpowiedzialna praca, ale przynosi wiele satysfakcji, szczególnie obserwując zadowolonych uczniów, którzy poszerzają swe horyzonty i połykają bakcyla podróżowania, poznawania innych krajów i nawiązywania międzynarodowych przyjaźni. Czy warto było spędzać osiemnaście godzin w podróży jadąc samochodem, samolotami i jeszcze autobusem, aby dotrzeć do odległej miejscowości partnerów Braila? Z całą pewnością warto było.

  Zobacz również zdjęcia z wizyty...

  Joanna Krauz-Zalewska

   

  wróć

  PODSUMOWANIE PROJEKTU

  Już wkrótce, bo 24 czerwca, nastąpi zakończenie projektu "Uśmiech przyjaźni w obiektywie". W tym dniu planowane jest spotkanie grupy fotograficznej "Głębia Ostrości" z podopiecznymi świetlicy środowiskowej "Radość życia". Podczas tego spotkania nastąpi uroczyste otwarcie wystawy fotograficznej podsumowującej projekt. Mamy nadzieję, że wspólnie spędzone chwile na długo pozostaną w naszej pamięci, a współpraca młodzieży naszej szkoły z dziećmi ze świetlicy nie wygaśnie wraz z końcem projektu. Jesteśmy wdzięczni naszym przyjaciołom ze świelicy, że przyjęli nas z otwartymi ramionami, z taki entuzjazmem angażowali się we wszystkie nasze sesje, wspólne zabawy, choćby te z pamiętnej wycieczki do Ogrodu Doświadczeń w Krakowie. Przy okazji pragniemy również podziękować naszym opiekunkom - paniom: Annie Bzdak i Małgorzacie Chodurze, bez których spotkania, a przede wszystkim wycieczka nie doszłyby do skutku.
  Wystawę fotograficzną, która podsumowuje nasz projekt można oglądać w szkole do końca września.

  (C) ZSP w Pszowie

  Członkowie projektu

   

  wróć

  ZMIANY W PLANIE NABOROWYM

  Poniżej zmiany w planie naborowym z dnia 30 czerwca 2010 roku Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Pszowie na rok szkolny 2010/2011 (w załączniku):

  > > > zadania_naborowe.pdf

   

  wróć

  WYKAZ PODRĘCZNIKÓW

  Szkolne zestawy podręczników przyjęte przez Radę Pedagogiczną Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Pszowie obowiązujące w latach szkolnych 2010/2011, 2011/2012, 2012/2013.

 • w Liceum Profilowanym i Technikum:
  podreczniki_srednie.pdf

 • w Zasadniczej Szkole Zawodowej:
  podreczniki_zas.pdf
 •  

  wróć

  KONFERENCJA

  Konferencja rady pedagogicznej rozpoczynająca rok szkolny 2010/2011 odbędzie się 30 sierpnia 2010 roku o godzinie 12.00.

   

  wróć

  ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO

  Rozpoczęcie roku szkolnego 2010/2011 odbędzie się 1 września 2010 roku:

 • dla klas pierwszych o godzinie 10.00
 • dla pozostałych klas o godzinie 9.00
 •  

  wróć
    © 1998-2011
  ZSP w Pszowie