ZSP w Pszowie
www.zspszow.slask.pl

 

Grupa Teatralna (1998-2002)

Grupa Teatralna działająca przy Zespole Szkół Zawodowych w Pszowie istnieje od września 1998 roku. W skład zespołu wchodzą uczniowie tej szkoły, a jego twórcą i opiekunem jest Mirela Chodyko. Scenografię przygotowuje Blandyna Porąbka. Do czerwca 2001 z grupą współpracował ksiądz Bogdan Michalski. W grudniu 1998 roku przygotowano pierwsze tradycyjne jasełka.

Pierwszym sukcesem było zajęcie III miejsca na Przeglądzie Teatralnym w Rybniku. Przedstawiono spektakl zatytułowany "Pieśni miłości".

Szkolne spotkanie z okazji Świąt Bożego Narodzenia w grudniu 1999 roku uświetniło kolejne przedstawienie pt. "Na początku było słowo" oparte na Starym i Nowym Testamencie. Głównymi narzędziami przekazu uczyniono: pantonimę i taniec. Była to historia opowiedziana od stworzenia świata do narodzin Jezusa. Adam i Ewa w raju, pierwszy grzech i nadzieja to główne elementy tego spektaklu. Pomysł i wykonanie doceniło jury "Radlińskich Betlejek" przyznając I miejsce. Spektakl obejrzeli mieszkańcy Pszowa oraz pensjonariusze Domu Pomocy Społecznej w Gorzycach. Zdjęcia.

W kwietniu 2000 roku powstała druga część widowiska; tym razem ukazano życie Jezusa: powołanie apostoałów, cuda, mękę na krzyżu i zwycięstwo dobra nad złem.

W grudniu 2000 roku Grupa Teatralna przedstawiła kolejne przedstawienie jasełkowe zatytułowane "Wstaje nowy dzień". Jury IV Przeglądu Szkolnych Widowisk Bożonarodzeniowych "Radlińskie Betlejki" przyznało Grand Prix dla najlepszego zespołu przeglądu. Nastrój, głęboka treść, trafnie dobrane teksty, taniec, starannie wyselekcjonowana muzyka, scenografia, efekty specjalne, umiejętne operownie światłem to walory docenione przez jury. Zdjęcia.

Zespół przygotował, także montaż poetycki pt. "Bądź wierny" przedstawiony w październiu 2001 roku w czasie sesji naukowej poświęconej kardynałowi Stefanowi Wyszyńskiemu zorganizowanej w Domu Kultury w Pszowie. Wykorzystano fragmenty Biblii oraz wiersze księdza Jana Twardowskiego i Zbigniewa Herberta. Komentarz prasowy.

Innymi osiągnięciami Grupy Teatralnej działającej przy Zespole Szkół Zawodowych w Pszowie są:
- zajęcie przez Ewę Milej III miejsca na eliminacjach powiatowych XLV Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego (marzec 2000)
- wyróżnienie dla Anny Cuber na "Konkursie Gawędziarskim" w Rybniku (listopad 2001) Przeczytaj.

W grudniu 2001 roku przedstawiono kolejny spektakl jasełkowy, zatytułowany "Elan Vital". Przedstawienie to zdobyło II miejsce w Przeglądzie "Radlińskie Betlejki". Zdjęcia.

W kwietniu 2002 roku grupa teatralna została laureatem etapu wojewódzkiego I Ogólnopolskiego Konkursu o Rodzinie. Młodzież wystąpiła w sali teatralnej Pałacu Młodzieży w Katowicach. Scenariusz pt. "Zbuduje dom z cegieł miłości" został doceniony również przez jury etapu ogólnopolskiego - Grupa Teatralna zwyciężyła.
W kategorii "scenariusz krótkiej formy teatralnej". W maju 2002 roku członkowie zespołu przedstawili spektakl przygotowany na podstawie nagrodzonego scenariusza w Ministerstwie Edukacji Narodowej i Sportu w Warszawie.

Grupa wzięła również udział w konkursie ogólnopolskim na dotacje dla młodzieżowych grup organizowanym przez Polską Fundację dzieci i młodzieży w Warszawie. Dzięki uzyskanej dotacji można było zorganizować wyjazd integracyjny do Zakopanego. Młodzież wzięła także udział w warsztatach teatralnych w Cieszynie i przygotowała spektakl "Wszystko ma swój czas", który został nagrodzony na Przeglądzie Widowisk Bożonarodzeniowych w Radlinie. Grupa teatralna wystąpiła także dla podopiecznych Ośrodka Pomocy Społecznej w Pszowie. Zespół wziął udział w akcji charytatywnej dla ludzi bezdomnych.


Mirela Chodyko
opiekun Grupy Teatralnej
2002

wróć

  © 1998-2011
ZSP w Pszowie