ANDRZEJKI

Tradycją naszej szkoły jest organizowanie zabawy andrzejkowej połączonej z kawiarenką i występami naszej solowej artystki Julii Dutki. 28 listopada Samorząd Szkolny zaprosił do przygotowanej wcześniej kawiarenki andrzejkowej uczniów i nauczycieli ZSP. Uroczysty wystrój i panująca atmosfera wprawiła nas w niezapomniany nastrój! Goście kawiarenki mogli skorzystać z poczęstunku tj. ciast upieczonych przez wolontariuszy, napić się kawy lub herbaty i wysłuchać wspaniałego głosu Julii.

Wigilia świętego Andrzeja, przypadająca 29 listopada, to tradycyjny wieczór wróżb.
Tego wieczora wróżby orzekały o losie, nie o zwykłym losie ale tym związanym z zamążpójściem.
Wróżby andrzejkowe były rozpowszechnione w całej chrześcijańskiej Europie. Święty Andrzej uznany jest za patrona panien chcących szybko zmienić stan cywilny. Miał on pomóc dziewczętom w odkrywaniu przyszłości. Chciały dowiedzieć się, kiedy wyjdą za mąż; poznać imię i charakter przyszłego małżonka.
Chłopcy gromadzili się na podobne wróżby w wigilię świętej Katarzyny, 24 listopada. Jednak katarzynki były mniej atrakcyjne od dziewczęcych andrzejek i z czasem uległy zapomnieniu. Obecnie oba obrzędy zostały połączone i są obchodzone jako andrzejki. Jest wtedy okazja, by z przyjaciółmi poznać andrzejkowe wróżby, przesądy i zaklęcia.

Iwona Stacha

Zobacz również zdjęcia...

 > > > wróć


Facebook

Facebook

Plan lekcji

Podręczniki


 

BIP

 

Deklaracja dostępności

 

© 1998-2022 ZSP w Pszowie
licznik