ROCZNICA STANU WOJENNEGO

13 grudnia (o 5.00 rano) sprzed ZSP w Pszowie wyruszyła delegacja składająca się z uczniów i nauczycieli historii naszej szkoły do jastrzębskiej Galerii Historii Miasta na oryginalną lekcję historii, gdzie wysłuchano fragmentu archiwalnego nagrania przemówienia Wojciecha Jaruzelskiego, wygłoszonego 13 grudnia 1981r.

Następnie prowadzący Janusz Lubszczyk i Marcin Boratyn poprosili o zabranie głosu pana Czesława Kłoska, uczestnika wydarzeń grudniowych na ówczesnej kopalni "Manifest Lipcowy" (dzisiejsza "Zofiówka"). Prelegent zrelacjonował te dramatyczne wydarzenia, w trakcie których stał się jedną z ofiar użycia broni przez oddziały ZOMO w czasie pacyfikacji strajkujących górników.

Po tym wystąpieniu uczestnicy zajęć opowiadali różne anegdoty z życia swoich rodzin związane z wprowadzeniem stanu wojennego.

Kolejnym elementem zajęć było zwiedzenie okolicznościowej wystawy. Później wszyscy udali się na KWK "Jas-Mos", gdzie zwiedzono cechownię, w której w 1981r. w czasie pacyfikacji schronili się strajkujący. Wysłuchano również relacji z przebiegu tych dramatycznych wydarzeń.

POWIĘKSZ

Następnym etapem było udanie się na KWK "Zofiówka", gdzie szczegółowo omówiono kierunki i przebieg pacyfikacji oraz różne anegdoty związane z tymi wydarzeniami.

Ostatnim elementem lekcji było oddanie hołdu bohaterom wydarzeń grudniowych pod Pomnikiem Porozumień Jastrzębskich.

Hanna Kopacz

Zobacz również zdjęcia...

 > > > wróć


Facebook

Facebook

Plan lekcji

Podręczniki


 

BIP

 

Deklaracja dostępności

 

© 1998-2022 ZSP w Pszowie
licznik