Po raz kolejny spotkaliśmy się w Polsce z naszymi partnerami z czeskiego Gimnazjum i Liceum w Orłowej-Lutyni (Gymnázium a Střední odborná škola, Orlová - Lutyně). Tym razem postanowiliśmy zaprezentować śląskie tradycje związane z obchodami Dnia Górnika. 4 grudnia, w dniu św. Barbary patronki górników, uczniowie ZSP w Pszowie wraz z uczniami ZSP nr 1 w Rydułtowach powitali czeskich przyjaciół w największej polskiej sztolni w Wodzisławiu. Tam mogliśmy zobaczyć wyrobiska górnicze znajdujące się kilka metrów pod powierzchnią ziemi i przekonać się w jakich warunkach i przy pomocy jakiego sprzętu pracują górnicy.
Następnie w zabytkowej kopalni "Ignacy" w Niewiadomiu zwiedziliśmy nadszybie szybu "Głowacki". Oprowadzający nas przewodnik przedstawił najważniejsze fakty z historii kopalni. Mieliśmy także okazję podziwiać zabytkowe budynki, wieżę ciśnień oraz wieżę szybu, a na koniec spróbowaliśmy prawdziwego górniczego smalcu oraz śląskiego domowego ciasta.
Podczas naszej wycieczki nieustannie towarzyszyła nam św. Barbara - patronka górników. Zarówno w sztolni, jak i w starym szybie, a także w wielu miejscach na terenie KWK "Rydułtowy - Anna" spotykaliśmy jej wizerunek: wykuty w węglu, wyrzeźbiony w drewnie, odlany z brązu, czy też uwieczniony na płótnie.
Duże zainteresowanie zwiedzających wzbudziły unikalne eksponaty poświęcone górnictwu, zgromadzone w Izbie Pamięci mieszczącej się w zabytkowym budynku wagi drobnicowej. Gościom z Czech spodobała się kolekcja lampek górniczych oraz sprzętu używanego niegdyś w ratownictwie górniczym. Podziw wzbudził także górniczy mundur galowy, który różni się znacznie od ubioru noszonego na co dzień w pracy.
Na zakończenie tego ciekawego dnia młodzież polska i czeska mogła podzielić się wrażeniami przy śląskim obiedzie. Wiele mówiono o różnicach w zwyczajach związanych z tradycją górniczą kultywowaną w śląskich rodzinach i u naszych południowych sąsiadów. Takim nieznanym u nas zwyczajem jest na przykład ścinanie w dniu 4 grudnia gałązek wiśni lub jabłoni, które wkłada się w domu do wazonu z wodą. Ten magiczny czas ścięcia gwarantuje rodzinom, że w okresie Bożego Narodzenia będą mogły cieszyć się pięknymi, pachnącymi kwiatami.
Zobacz również zdjęcia...
....................
informacja:
Izabela Widera
> > > wróć