WIOSNA NA GŁOWIE - TRENDY 2014

W tym roku wiosna przyszła do nas wcześnie i zapewne, jak co roku o tym czasie, każda kobieta zastanawia się, jakie fryzury są obecnie najmodniejsze. Postanowiliśmy zapytać o to uczennice klas fryzjerskich w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Pszowie.

M.C.: Dziewczęta, już niedługo kończycie technikum fryzjerskie, jesteście przygotowane do egzaminów zawodowych, co jako przyszłe fryzjerki poradziłybyście kobietom w zakresie fryzur przed sezonem letnim?

Pati: W 2014r. dominować będą włosy uczesane w sposób naturalny, projektanci jak i styliści rozpowszechniają niewymuszony, swobodny, dziewiczy, ale jednak seksowny wygląd. Fryzura ma dodawać kobiecości i romantyzmu. W tym sezonie panie powinny postawić na dziewczęcość, lekkość i zwiewność. Na głowach zapanuje lekki, artystyczny nieład.

Zuzia: Nie można zapomnieć o kolorach. Mówi się, że najmodniejsze stają się kolory rozświetlone słońcem.

M.C.: Co macie na myśli, czy do mody wracają pasemka?

Zuzia: Myślę raczej o delikatnej różnicy w kolorze poszczególnych pasm włosów. Polega to na rozjaśnianiu poszczególnych ciągów włosów, uwydatniając refleksy. Używa się do tego celu różnych odcieni jednego koloru. Niewielka różnica w zabarwieniu sprawia, że włosy wyglądają naturalnie, jednocześnie mienią się i błyszczą. Jasne kolory, czyli również blond są nadal w modzie. Dobrze będą wyglądały również włosy w kolorze bardzo jasnym, poprzez biały aż do platynowego. Polecam ten kolor szczególnie kobietom delikatnej urodzie i jasnej karnacji.

Pati: Myślę, że w palecie modnych w tym sezonie kolorów wielbicielki brązu też coś dla siebie znajdą. Mogę śmiało powiedzieć, że brąz nadal jest modny. Polecam szczególnie karmel oraz odcienie czekolady, skłaniam się do kolorów pastelowych. Ważne, by zachować subtelne różnice między poszczególnymi pasemkami, spotęgują one wrażenie naturalności i luzu.

M.C.: A co z uczesaniem?

Pati: Jeśli chodzi o długie włosy, praktycznym i zabieganym paniom polecam "końskie ogony", w mniej lub bardziej zwariowanych wersjach. Jeśli przed wyjściem z domu mamy troszkę więcej czasu, proponuję wysokie upięcia lub warkocze które, można zawinąć wokół głowy. Taka fryzura odmłodzi wygląd i doda dziewczęcości. Należy pamiętać, że odpowiednie cięcie może dodać cienkim włosom objętości lub lekkości ciężkim czuprynom.

Zuzia: W modzie są nie tylko długie włosy. Paniom z krótkimi fryzurami w tym sezonie polecam proste, gładkie dobrze przycięte włosy. Można powrócić do modnego i idealnie ostrzyżonego "boba". Żegnamy lekkie grzywki, w tym sezonie powinny być prosto przystrzyżone, gęste, ciężkie i zasłaniać brwi. A jeśli długa grzywka będzie przeszkadzać można zaczesać ją delikatnie na bok. Odpowiednie cieniowanie i asymetria sprawią, że fryzura będzie lekka i sama będzie się układała. Łatwo też właścicielka uzyska efekt artystycznego nieładu czy, lekkiej nonszalancji.
W tym sezonie modny pozostaje wygolony bok a nawet oba. To fryzura, która proponowana jest odważnym paniom i dziewczętom. Mężczyźni, bo oni równie często chodzą do fryzjera, chętnie wybierają takie strzyżenie. Wygolone boki wyszczuplają twarz i sprawiają, ze sylwetka wydaje się wyższa, nadają też osobie odrobinę sportowego, młodzieżowego charakteru.

M.C.: Podsumowując w tym sezonie Waszym zdaniem najmodniejsza jest naturalna prostota?

Pati: Tak, proste włosy pasują na każdą okazję - są uniwersalne .

M.C.: Słucham Was z wielkim zainteresowaniem, skąd tak obszerna wiedza?

Pati: W technikum fryzjerskim uczymy się już cztery lata. Cieszymy się, że nasi nauczyciele zawodu dbają o to, by wysyłać nas na konkursy, jeździć z nami na szkolenia, pokazy fryzjerskie. Byłyśmy też na trzytygodniowym stażu w Wielkiej Brytanii. Tam uczestniczyłyśmy w warsztatach i uczyłyśmy się zawodu od znanych brytyjskich stylistów. To bardzo poszerza nasze horyzonty, sprawia, ze ciągle czujemy głód, by dowiadywać się więcej i więcej. Mam wrażenie, ze to nie tylko nauka, ale także pasja, zafascynowanie. Z każdym dniem widzę, jak wielkie możliwości otwiera przede mną zawód fryzjera. Teraz myślę nie tylko o tym, by dobrze przyciąć włosy. Patrzę na klienta i staram się doradzić, coś zaproponować, pomóc mu zmienić coś w jego wizerunku. Lubię eksperymentować i cieszę się, gdy mogę pracować z odważnym modelem. Lubię szkołę i szkoda mi, że te cztery lata minęły tak szybko, ale nie mogę doczekać się kiedy zacznę realizować się jako fryzjerka. Nie żałuję wyboru technikum w zawodzie fryzjer w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Pszowie. Dzięki temu mam szansę jednocześnie zdobyć zawód oraz średnie wykształcenie, myślę także o zdawaniu matury.

M.C.: Jeśli chodzi o pielęgnację włosów, na co zwrócić uwagę?

Zuzia: Po zimie włosy wymagają szczególnych zabiegów. Niestety mróz, promienie słoneczne, wiatr to czynniki, które negatywnie wpływają na strukturę włosa, niszczą go tez noszone przez nas czapki i kaptury. Częścią codziennej pielęgnacji powinno być stosowanie odpowiednich kosmetyków, które będą w stanie naprawić, odżywić, nawilżyć i wygładzić włos, chroniąc go jednocześnie przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. Proponuję zabiegu kondycjonujące lub też regenerujące włosy. Jednym z nich jest wprowadzenie ampułki regenerującej przy pomocy ultra dźwięków, ale na rynku jest tez wiele masek i odżywek. Kondycjonowanie to oddziaływanie na powierzchnię włosa i jego osłonkę, daje ono natychmiastowe, choć krótkotrwałe efekty wizualne - m.in. poprawę połysku, gładkości, zmniejszone elektryzowanie. Regenerowanie polega na oddziaływaniu głębszym, wpływie na warstwę korową włosa - proces ten poprawia elastyczność i wytrzymałości włosa. Oczywiście regeneracja to proces długotrwały, wymagający systematyczności i regularnej aplikacji odpowiednich substancji czynnych. Stan i kondycję włosa może określić profesjonalista, dobry fryzjer jest w stanie doradzić, jakich środków używać do codziennej pielęgnacji, potrafi też przeprowadzić odpowiednie zabiegi poprawiające stan włosów. Warto zwrócić się o pomoc do fachowca, by przez całe lato i jesień cieszyć się pięknymi ,zdrowymi włosami.

M.C.: Dziewczyny, miło się Was słucha, mówicie jak profesjonalistki! Bardzo dziękuje Wam za poświęcony mi czas. Na pewno najważniejsze w tej chwili dla Was jest zdobycie tytułu technika, czego Wam z całego serca życzę.

Wywiad przeprowadziła Małgorzata Chodura

A oto propozycje fryzur w wykonaniu naszych uczennic:

POWIĘKSZ POWIĘKSZ
POWIĘKSZ POWIĘKSZ

 > > > wróć


Facebook

Facebook

Plan lekcji

Podręczniki


 

BIP

 

Deklaracja dostępności

 

© 1998-2022 ZSP w Pszowie
licznik