W ZDROWYM CIELE ZDROWY DUCH

"W zdrowym ciele zdrowy duch" to tytuł programu autorskiego promującego zdrowy styl życia, który cyklicznie co roku jest realizowany w ZSP w Pszowie.
W tym roku szkolnym w ramach realizacji zadań profilaktycznych odbyły się spotkania młodzieży ze specjalistami w zakresie higieny, prawidłowego odżywiania oraz stomatologii.

Uczniowie mieli okazję podczas spotkania z magistrem pielęgniarstwa epidemiologicznego panią Barbarą Matuszek porozmawiać na temat: "Higiena rąk jako element zapobiegania infekcjom". Wzięli udział w pokazie prawidłowej techniki mycia i dezynfekcji rąk przy użyciu lampy UV (okazało się, że odpowiednie mycie nie jest wcale takie proste, jakby się mogło wydawać!). W zajęciach brali udział uczniowie klasy Ia, Ib i IIb. Spotkanie odbyło się 27 marca br.
Pani Joanna Kucza z uczennicami klasy III LA 7 kwietnia br. brała udział w konferencji na temat zaburzeń odżywiania pt. "Help me", w ramach projektu "Healthy lifestyle", organizowanego przez Gimnazjum nr 1 w Rydułtowach. Konferencja promowała zdrowe odżywianie i pokazywała skutki psychofizyczne nieprawidłowej diety. Projekt realizowany był we współpracy ze Śląskim Gimnazjum w Opawie, a prelegentki prowadziły konferencję w dwóch językach: czeskim i polskim.
Podczas spotkania z lekarzem specjalistą chorób wewnętrznych panią Karoliną Ambroziak-Szymiczek młodzież miała okazję porozmawiać o problemach żywieniowych i związanych z nimi chorobach: anoreksji i bulimii. Podczas prelekcji była mowa także o depresji. Uczniowie dowiedzieli się jak można ją rozpoznać i że nie należy bagatelizować jej objawów, a pomocy i wsparcia szukać u specjalistów.

"Właściwa higiena jamy ustnej" to temat wiodący kolejnego spotkania, które odbyło się w dniu 23 maja br. Prowadziły je higienistki stomatologiczne z Medycznej Szkoły Policealnej w Raciborzu. Oprócz prezentacji multimedialnej zaprezentowano uczniom różne techniki dbania o jamę ustną. Do częstego odwiedzania gabinetów stomatologicznych i higienistek stomatologicznych zachęcały: pani Justyna Adamska i pani Justyna Łuczuk wraz ze swoimi nauczycielkami: panią Sabiną Dudą i Urszulą Nowak.
W ramach akcji promowania zdrowego trybu życia uczniowie klas pierwszych wykonali prace plastyczne na temat "Szkodliwość środków uzależniających na zdrowie człowieka". Ich prezentacja odbyła się podczas konkursu interdyscyplinarnego 9 czerwca br.
Ponadto pani Joanna Kucza przeprowadziła szereg zajęć na temat popularyzacji zaleceń Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem. Uczniowie poznali 8 najważniejszych zaleceń:
1. Nie pal; jeśli palisz, przestań. Jeśli nie potrafisz przestać, nie pal przy niepalących.
2. Wystrzegaj się otyłości.
3. Bądź codziennie aktywny ruchowo, uprawiaj ćwiczenia fizyczne.
4. Spożywaj więcej warzyw i owoców: jedz, co najmniej 5 porcji dziennie. Ogranicz spożycie produktów zawierających tłuszcze zwierzęce.
5. Jeśli pijesz alkohol - piwo, wino lub napoje wysokoprocentowe - ogranicz jego spożycie.
6. Unikaj nadmiernej ekspozycji na promienie słoneczne. Szczególnie chroń dzieci i młodzież. Osoby mające skłonność do oparzeń słonecznych powinny przez całe życie stosować środki chroniące przed słońcem.
7. Przestrzegaj ściśle przepisów mających na celu ochronę przed narażeniem na znane substancje rakotwórcze. Stosuj się zawsze do instrukcji postępowania z substancjami rakotwórczymi. Przestrzegaj zaleceń krajowych ośrodków ochrony radiologicznej.
8. Bierz udział w programach szczepień ochronnych przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B.
We wrześniu 2013 r. uczniowie brali udział w Dniach Promocji Zdrowia organizowanych przez miasto Pszów. Mogli skorzystać z bezpłatnych porad specjalistów, wykonać badania profilaktyczne, oddać krew, a także uczestniczyć w pokazie ratownictwa medycznego.
Tematyka prozdrowotna obecna jest w życiu szkoły w ciągu całego roku szkolnego dzięki działaniom informacyjnym szkolnej pielęgniarki pani Barbary Gradzińskiej. Z jej udziałem odbywały się pogadanki na temat zdrowia, profilaktyki chorób np. "Zapobieganie chorobom piersi"- styczeń 2014, "Zalety karmienia piersią"- grudzień 2013, "Zapobieganie chorobom górnych dróg oddechowych" – wrzesień 2013. Przygotowano także audycje radiowe: " Zapobieganie i leczenie grypy", "Choroby brudnych rąk" - październik 2013, a w listopadzie wyemitowano audycję z okazji Światowego Dnia Rzucania Palenia, która uświadomiła, że im szybciej palacz odstawi papierosy, tym większe ma szansa dożyć w zdrowiu sędziwego wieku. Z okazji "Światowego Dnia Bez Tytoniu" obchodzonego 31 maja odbyła się audycja zachęcająca uczniów, aby nie sięgali po papierosy lub jeśli już sięgnęli, żeby jak najszybciej rzucili ten zgubny nałóg prowadzący do poważnych chorób. W tym dniu młodzież otrzymywała na terenie szkoły ulotki informacyjne o szkodliwości palenia, a w klasie III a przeprowadzono test uzależnienia od tytoniu. Ogółem w akcji wzięło udział 144 uczniów.
W ramach realizacji treści programu "W zdrowym ciele zdrowy duch" nauczyciele wychowania fizycznego zachęcali uczniów do uprawiania sportu i aktywnego spędzania wolnego czasu. Proponowali udział w licznych zawodach sportowych, np. w turnieju "Śląska Liga Orlików", w turnieju halowej piłki nożnej "Hal Cup 2013", w drużynowych mistrzostwach w tenisie stołowym, w Powiatowych Mistrzostwach Szkół w Łyżwiarstwie, które zorganizowała szkoła. W marcu i czerwcu odbyły się w ramach "Dni sportu" mecze towarzyskie piłki nożnej (panowie) i siatkówki (panie), w których wraz z uczniami rywalizowali nauczyciele.
Działania profilaktyczne szkoły to nie tylko przekaz ważnych informacji o zdrowym trybie życia, zachęcanie do aktywności fizycznej, ale także promowanie odpowiednich postaw wśród młodzieży wobec osób potrzebujących pomocy. Pełnoletnia młodzież brała udział w akcjach krwiodawstwa organizowanych przez szkolny klub krwiodawców "Wampirek". Część z nich już dziś należy do grona honorowych dawców krwi w stacjach krwiodawstwa.
W tym roku szkolnym to już wszystko. Mamy nadzieję, że w wakacyjne ciepłe dni zdrowy duch, nad którym pracowaliśmy przez cały rok, nie będzie odpoczywał, lecz poważnie weźmie się za siebie i wprowadzi w czyn wiele cennych rad.

Joanna Kucza

 > > > wróć


Facebook

Facebook

Plan lekcji

Podręczniki


 

BIP

 

Deklaracja dostępności

 

© 1998-2022 ZSP w Pszowie
licznik