PARTYZANCKIM SZLAKIEM

W dniach od 22 do 24 maja uczniowie klasy III T - Rafał Antoniak, Szymon Nachlik, Łukasz Dziwisz wraz z opiekunem Tomaszem Kurantem wzięli udział w zorganizowanym przez Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach XVIII Rajdzie turystyczno-historycznym "Partyzanckim szlakiem" po Gorcach.

Tematem tegorocznego rajdu była działalność partyzancka prowadzona w rejonie Gorców podczas, i po II wojnie światowej - w rejonie tym działał Józef Kuraś PS. "Ogień" ze Zgrupowaniem Partyzanckim "Błyskawica" czy oddział partyzancki "Wiarusy". W rajdzie wzięło udział dziesięć drużyn z terenu całego województwa śląskiego, nasza drużyna zajęła piąte miejsce.

Uczestnicy przeszli szlakiem partyzanckim z Łopusznej, skąd w deszczowej aurze ruszyli partyzancką ścieżką do schroniska PTTK na Turbaczu, zatrzymując się po drodze w Gajówce Mikołaja, gdzie pracownik Gorczańskiego Parku Narodowego przedstawił informację dotyczące fauny, flory oraz historii regionu. Mieli również okazję zobaczyć inscenizację historyczną zorganizowaną przez Nowatorską Grupę Mieszkańców "Pamięć", w trakcie której rekonstruktorzy przedstawili sceny zaprzysiężenia partyzantów oraz odbicia więźniów z rąk Urzędu Bezpieczeństwa. W schronisku uczestnicy wysłuchali wykładu dotyczącego partyzantki działającej w rejonie Gorców, który wygłosił pracownik Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN w Krakowie. W drugim dniu rajdu uczniowie wzięli udział w konkurencjach sprawnościowych (bieg na orientację, strzelanie z karabinka pneumatycznego, rzut granatem do celu, bieg sprawnościowy tzw. "małpi gaj")

POWIĘKSZ

 

> > > Zobacz więcej zdjęć...

 

 > > > wróć


Facebook

Facebook

Plan lekcji

Podręczniki


 

BIP

 

Deklaracja dostępności

 

© 1998-2022 ZSP w Pszowie
licznik