Doradztwo zawodowe

Szkolny zespół ds. doradztwa zawodowego aktywnie działa w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Pszowie od trzech lat. Nasi doradcy prowadzą zajęcia, w trakcie których uczniowie poznają swoje predyspozycje zawodowe, uczą się jak wyznaczać i osiągać cele, jak efektywnie poszukiwać pracy. Poznają również techniki panowania nad stresem, uczą się wyrażania własnego zdania i ćwiczą umiejętności poprawnego komunikowania się. Zajęcia prowadzone są zespołowo, między innymi po to, aby uczestnicy nauczyli się pracować w grupie.

W zakresie doradztwa zawodowego szkoła współpracuje również z Młodzieżowym Centrum Kariery w Pszowie, gdzie doradca zawodowy pani Agnieszka Oślizło-Miler prowadzi różnorodne zajęcia. Oto kilka przykładów zajęć, w których brali udział nasi uczniowie: "Działalność gospodarcza", "Jak odnaleźć się na rynku pracy", "Moja pierwsza praca", "Praca i wolontariat w organizacjach pozarządowych", "Moja firma", "Kobieta przedsiębiorcza", "Umowy o pracę", "Ja i pracodawca - jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej?", "Autoprezentacja i jej znaczenie w kontakcie z pracodawcą" czy "Motywacja do pracy". Podczas cyklu spotkań pn. "Ja i mój zakład pracy" oraz "Autoprezentacja" uczestnicy zastanawiali się nad strukturą idealnego zakładu pracy oraz czynnikami, które motywują oraz zniechęcają do efektywnego poszukiwania pracy. Młodzież uzyskała także praktyczne wskazówki dotyczące budowania własnego wizerunku zawodowego oraz miała możliwość przećwiczenia w grupach symulacji rozmowy w sprawie pracy.

POWIĘKSZ

Kolejnym przedsięwzięciem, które na stałe wpisało się w kalendarz wydarzeń naszej szkoły jest Dzień Kariery Zawodowej, który w tym roku szkolnym miał miejsce 17 października 2013 r. Głównym celem była edukacja w zakresie umiejętnego poruszanie się po rynku pracy oraz świadome i aktywne kształtowanie własnej ścieżki zawodowej. Młodzież uczestniczyła w kiermaszu ofert pracy, zorganizowanym we współpracy z panią Agnieszką Oślizło-Miler z CKZ w Pszowie, z udziałem przedstawicieli Punktu Pośrednictwa Pracy z Radlina, Wodzisławia Śląskiego i Czerwionki-Leszczyn; Młodzieżowego Biura Pracy z Rybnika, Raciborza, Żor i Jastrzębia Zdroju; PIP z Wodzisławia Śląskiego; Agencji Pracy Covebo z Raciborza oraz Ośrodka Szkolenia Zawodowego OHP z Wodzisławia Śląskiego. W tym dniu zaprosiliśmy także do szkoły gimnazjalistów z Pszowa, którzy mogli poznać takie zawody jak fryzjer czy mechanik pojazdów samochodowych uczestnicząc w praktycznych najęciach w pracowni fryzjerskiej, w lekcji mechaniki czy w pokazie pracy mechanika samochodowego.

POWIĘKSZ

Elementy doradztwa zawodowego realizują także nauczyciele przedmiotów zawodowych oraz wychowawcy, którzy co roku organizują wycieczki do zakładów pracy, na targi edukacyjne i targi pracy.

POWIĘKSZ

W tym roku szkolnym w zaplanowaniu kariery zawodowej pomoże mam również uczestnictwo wszystkich uczniów szkoły w programie "Kariera - kluczem do sukcesu".

Celem wszystkich wymienionych działań jest przygotowanie młodego człowieka do samodzielności, odnalezienia się na jakże dynamicznie zmieniającym się rynku pracy oraz świadomy wybór realnej ścieżki zawodowej - nauki lub pracy, bądź pracy i nauki.

POWIĘKSZ

 > > > wróć


Facebook

Facebook

Plan lekcji

Podręczniki


 

BIP

 

Deklaracja dostępności

 

© 1998-2022 ZSP w Pszowie
licznik