ZSP w Pszowie
www.zspszow.slask.pl


Archiwum wiadomości - rok szkolny 2002/2003

Rok szkolny 2002/2003 rozpoczęty
Rozpoczął się nowy rok szkolny 2002/2003. Wraz z nim szkoła zmieniła nazwę na Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych (dotychczas Zespół Szkół Zawodowych). Powstały nowe typy szkół: Liceum Profilowane (profil transportowo-spedycyjny i kreowanie odzieży) oraz nowe Technikum (o specjalizacji samochodowej). Równolegle kontynuowane są szkoły ponadpodstawowe: Technikum Samochodowe, Liceum Techniczne, Liceum Zawodowe oraz Szkoła Zasadnicza.

wrzesień 2002

 

wróć

Nowy Kierownik Zajęć Praktycznych
Od 1 września 2002 roku Kierownikiem Zajęć Praktycznych w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Pszowie jest pan Henryk Wajsman. Zastąpił on pana Macieja Grzebieniowskiego, który po sześciu latach "sprawowania urzędu" przeszedł na emeryturę.

wrzesień 2002

 

wróć

Sprzątanie świata wokół ZSP w Pszowie
W ramach odbywającego się w dniach 20-22 września "Sprzątania Świata" uczniowie, z inicjatywy samorządu uczniowskiego, porządkowali "najbliższy świat" wokół szkoły. Tradycyjnie jak co roku, ilość worków i rękawiczek była wystarczająca - zabrakło jednak po pewnym czasie śmieci.

wrzesień 2002

 

wróć

Europejski Dzień Języków Obcych
26 września 2002 roku odbył się w szkole Europejski Dzień Języków Obcych. W ramach imprezy przygotowanej przez uczniów wraz z nauczycielami języków obcych można było zapoznać się z m.in. z kulturą, historią, a także... kuchnią wybranych państw naszego kontynentu.
Przeczytaj szczegółowe sprawozdanie...

wrzesień 2002

 

wróć

Nowe szanse międzynarodowej współpracy
W dniach 16-20 października 2002 roku przedstawiciel naszej szkoły pani Joanna Krauz-Zalewska brała udział w wizycie przygotowawczej w ramach programu Socrates-Comenius, która odbyła się w Belgii. Celem wizyty było nawiązanie współpracy ze szkołami europejskimi oraz wstępne opracowanie projektu na przyszły rok szkolny.

październik 2002

 

wróć

Stypendia naukowe Premiera
Dwoje uczniów naszej szkoły: Agnieszka Jankowska i Rafał Krupa otrzymało stypendia naukowe Prezesa Rady Ministrów na rok szkolny 2002/2003 za bardzo dobre wyniki w nauce.

październik 2002

 

wróć

Nowa sieć komputerowa
W ramach ministerialnego programu "Pracownia internetowa w każdym liceum" szkoła otrzymała 20 komputerów. Z wykorzystaniem istniejącej do tej pory bazy sprzętowej utworzono nowoczesną sieć komputerową obejmującą swym zasięgiem nową 15-to stanowiskową pracownię i 8-stanowiskową czytelnię internetowo-multimedialną oraz sekretariat, księgowość, dyrekcję. Oprócz istniejącego już stanowiska komputerowego w pokoju nauczycielskim, część komputerów przeznaczono na wyposażenie wybranych sal lekcyjnych: fizyki i chemii, matematyki oraz przedmiotów zawodowych. Największym powodzeniem cieszy się wspomniana czytelnia internetowo-multimedialna przy bibliotece szkolnej otwarta i dostępna cały dzień dla każdego ucznia i nauczyciela.

październik 2002

 

wróć

Dni Promocji Zdrowia
W ramach corocznych Dni Promocji Zdrowia uczniowie naszej szkoły mogli wysłuchać ciekawych prelekcji wygłoszonych przez lekarzy, związanych z tematyką prozdrowotną i antyalkoholową.

listopad 2002

 

wróć

Szkolne Olimpiady Wiedzy o Unii Europejskiej
W Szkolnych Olimpiadach Wiedzy o Unii Europejskiej w tematyce: Unia Gospodarcza i Walutowa zwyciężyli: Krzysztof Goch (III LT), Marcin Chrabąszcz (III LT) i Dawid Alberciok (I Lb), a w tematyce: Rozszerzenie Unii Europejskiej na Wschód sukces odnieśli: Krzysztof Goch (III LT), Dawid Alberciok (I Lb), Seweryn Dutka (I Lb) oraz Michał Kubica (I Lb). Oba konkursy przygotowali nauczyciele: Beata Branny, Hanna Kopacz i Tomasz Kurant.

listopad 2002

 

wróć

Laureaci I etapu Ogólnopolskiego Konkursu Informatycznego
Trzech uczniów: Piotr Niemczura i Krzysztof Goch (III LT) oraz Dawid Wojtas (I Ta) zakwalifikowało się do drugiego etapu Ogólnopolskiego Konkursu Informatycznego organizowamego przez Wyższą Szkołę Ekonomii i Administracji w Bytomiu pod patronatem m.in. Interkl@sy i Magazynu Komputerowego Chip.

grudzień 2002

 

wróć

Nauczyciele szkolą się komputerowo... na odległość
Szkoła wraz z piętnastoma nauczycielami została zakwalifikowana do Komputerowego Szkolenia na Odległość, organizowanego pod patronatem Interkl@sy. Celem szkolenia odbywającego się online jest grunowne zapoznanie z internetem oraz technikami prezentacyjnymi.

grudzień 2002

 

wróć

Nowa odsłona w internecie na piąte urodziny
Z okazji 5 rocznicy pojawienia się szkoły w internecie (od 19 stycznia 1998 roku) - witryna zmieniła szatę graficzną. Nowe strony zostały całkowicie wykonane w technice PHP. Ma to ułatwić zarówno serwis jak i czytelność. Przez pewien okres czasu dostępna będzie pełna, stara wersja witryny, do której link znajdziesz po prawej stronie. Część podstron w nowej witrynie pochodzi ze starszej wersji. W wyniku sporego rozbudowania serwisu (przez pięć lat), jakiś czas następować będzie scalanie stron.

styczeń 2003

 

wróć

Terminy wywiadówek semestralnych
Zebrania dla rodziców posumowywujące pierwszy semestr odbędą się:
dla szkół zasadniczych - 21 stycznia (wtorek)
dla szkół średnich - 22 stycznia (środa).
W obu przypadkach wywiadówki rozpoczną się o godzinie 16.30.
Przydział sal zostanie wywieszony przy wejściu do szkoły.
W czasie wywiadówek obecni będą w szkole wszyscy nauczyciele.

styczeń 2003

 

wróć

Kolejna akcja krwiodawstwa
15 stycznia działający w szkole Klub Honorowych Dawców Krwi PCK "Wampirek" zorganizował kolejną akcję krwiodawstwa. Tym razem wzięło w niej udział 50 osób. Zebrano 22,4 litra cennego płynu. Nad przebiegiem akcji czuwała jak zawsze pilęgniarka szkolna Barbara Gradzińska. W dotychczasowych czterech akcjach (od 29.10.2001 roku) zebrano łącznie ponad 100 litrów krwi !
Więcej o działalności Klubu HDW "Wampirek" znajdziesz tutaj.

styczeń 2003

 

wróć

Sukces grupy teatralnej
Działająca w szkole grupa teatralna odnotowała kolejny sukces. W czasie VI  Przeglądu Widowisk Bożonarodzeniowych "Radlińskie Betlejki" odbywającego się w dniach 13-15 stycznia, młodzi aktorzy przedstawieniem "Wszystko ma swój czas" zdobyli II  miejsce. Widowisko zostało przygotowane pod kierunkiem i wg scenariusza pani Mireli Chodyko. Stroje do inscenizacji uszyły w ramach zajęć praktycznych uczennice Liceum Zawodowego pod okiem pań: Elżbiety Tomas i Jadwigi Pierchały.
Więcej o działalności grupy teatralnej znajdziesz tutaj.

styczeń 2003

 

wróć

Dyskoteka na Walentynki
Samorząd uczniowski zaprasza 13 lutego o godzinie 17.30 na dyskotekę walentynkową. Cena wejściówki 1 złoty. Organizatorzy zapowiadają ekstra-zabawę. Przypominamy że na stronach internetowych szkoły można zamieścić swoje wyznanie walentynkowe.

(B-Q)

luty 2003

 

wróć

Amorki w szkole
Wspaniałe Walentynki w naszej szkole. W piątek 14 lutego po naszej szkole kursowały trzy piękne Amorki, które zbierały kartki z życzeniami walentynkowymi. Wysłane życzenia zakochanych zostały odczytane przez radiowęzeł. Była naprawdę wspaniała zabawa.

(Sewcio)

luty 2003

 

wróć

Nowe profile
Wraz z przyszłym rokiem szkolnym 2003/2004 otwieramy nowe atrakcyjne oddziały. Zapraszamy tegorocznych absolwentów gimnazjów do Liceum Ogólnokształcącego oraz do Liceum Profilowanego: profil socjalny oraz profil zarządzanie informacją (informatyczny). Pełną ofertę edukacyjną Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Pszowie znajdziesz tutaj.

O profilu "zarządzanie informacją" przeczytasz tutaj.

(B-Q)

luty 2003

 

wróć

Dni Drzwi Otwartych
W dniach 19-21 marca zapraszamy gimnazjalistów, ich wychowawców oraz rodziców do odwiedzenia szkoły. W dniach tych szkoła będzie do dyspozycji tylko dla odwiedzających. Przyjdź, zobacz na własne oczy. Skorzystać będzie można m.in. z 23 stanowisk komputerowych z pełnym dostępem do internetu. Szkołę odwiedzać można w godzinach od 9.00 do 14.00. W przypadku większych grup prosimy o wcześniejszy kontakt telefoniczny 4558947.

(B-Q)

luty 2003

 

wróć

Uczeń naszej szkoły - bohaterem

W nocy z 18 na 19 lutego uczeń klasy I Tb Dawid Parzych wykazał się niezwykłym bohaterstwem, ratując z płomieni palącego się mieszkania w Wodzisławiu półtoraroczną dziewczynkę oraz jej opiekunów. Opis wydarzenia cytujemy za Trybuną Śląską:
"We wtorek około północy blokiem wstrząsnęła eksplozja. - Na początku myśleliśmy, że to gaz. Tak huknęło, że u tej sąsiadki okno wyleciało - mówi roztrzęsiony pan Mieczysław (ojciec Dawida). Razem z synem pierwszy wybiegł na korytarz. Pierwsze co zobaczyli, to dym przeciskający się pod drzwiami sąsiadki. 19-letni Dawid Parzych wyważył drzwi i chciał wejść do środka. - Buchnął na mnie ogień i zobaczyłem leżącego w przedpokoju mężczyznę - opowiada Dawid, który z objawami zatrucia dymem trafił do szpitala. - A potem usłyszałem z pokoju krzyk sąsiadki, żeby ratować dziecko.
Razem z ojcem i sąsiadem wywlekli na korytarz poparzonego mężczyznę. Chwilę potem Dawid sam wszedł do płonącego się mieszkania i wyniósł 61-letnią kobietę i półtoraroczną Klaudię. - Mama ich trochę opatrzyła, a ja z dzieckiem pojechałem do szpitala - mówi chłopak.
Dorosłe ofiary wypadku zostały przewiezione do Centrum Leczenia Oparzeń w Siemianowicach Śląskich. Klaudia leży w Centrum Zdrowia Dziecka i Matki w Katowicach. Wiadomo, że ma poparzone 31 procent ciała. Wiadomo też, że życie uratował jej 19-letni Dawid Parzych, który nie tylko wyniósł ją z płomieni, ale też szybko zawiózł do szpitala."

(B-Q)

luty 2003

 

wróć

Rekolekcje

W dniach 19-21 marca odbędą się Rekolekcje Wielkopostne dla uczniów Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Pszowie.
Szczegółowy plan rekolekcji można przeczytać na ogłoszeniach w szkole lub uzyskać u wychowawców klas.

(B-Q)

marzec 2003

 

wróć

ECDL wśród nauczycieli

W dniu 13 marca odbył się w szkole pierwszy egzamin w ramach ECDL, w którym uczestniczyli nauczyciele i pracownicy Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Pszowie (pięć osób).
ECDL jest międzynarodowym certyfikatem potwierdzającym posiadanie szeroko rozumianych umiejętności komputerowych, uznawanym we wszystkich krajach Unii Europejskiej.
Więcej szczegółów na temat ECDL znajdziesz tutaj.

(B-Q)

marzec 2003

 

wróć

Identyfikatory

Od niedawna, ponownie obowiązują na terenie szkoły (nie tylko przy wejściu) identyfikatory. Na każdej przerwie dyżurni sprawdzają osobom wchodzącym do szkoły ich tożsamość. Przypominamy, że identyfikatory wprowadzono w szkole w 1998 roku. Głównym ich zadaniem jest zapewnienie bezpieczeństwa na terenie szkoły. W tym roku identyfikatorami zajmuje się samorząd uczniowski. Warto też zwrócić uwagę, że idenntyfiaktory noszone są dziś powszechnie w wielu firmach i instytucjach.
Naprawde nie warto ich zapominać!

(Sewcio)

marzec 2003

 

wróć

Rekolekcje

W dniach 19-21 marca odbyły się Rekolekcje Wielkopostne.
Czas rekolekcji, w których uczestniczyli uczniowie naszej szkoły był spędzony naprawdę fantastycznie. Ksiądz Adam Pukocz, prowadzący rekolekcje rewelacyjnie przygrywał na gitarze do śpiewu, którego nie brakowało. Atmosfera była niesamowita, a kolejne spotkania były dużym przeżyciem.
Kolejne trzy dni rekolekcji odbywały się pod tematami przewodnimi: "Dlaczego ludzie odrzucają Boga? Skąd się wzięło zło?", "Dlaczego grzeszę?" oraz "Czy jest dla mnie jakaś szansa?"

(Sewcio)

marzec 2003

 

wróć

Po Dniach Otwartych

W dniach 19-21 marca można było zwiedzać naszą szkołę w czasie Dni Otwartych. Odwiedzający zobaczyć mogli wystawy prac dyplomowych, czytelnię internetową, pracownie przedmiotowe. Dla zainteresowanych przygotowano foldery informacyjne o kierunkach kształcenia. O szkole opowiadali przewodnicy, przydzieleni do każdej zwiedzjącej grupy.
W sumie szkołę odwiedziło ponad 300 gimnazjalistów z Pszowa, Wodzisławia i Gołkowic.

(B-Q)

marzec 2003

 

wróć

Dzień Promocji Zdrowia

28 marca odbył się w naszej szkole Dzień Promocji Zdrowia zorganizowany przez Samorząd Uczniowski.
Uczniowie między innymi mieli za zadanie do wyboru: stworzyć plakat lub znaleźć w internecie informacje na poniższe tematy:

 • Nikotyna a zdrowie
 • Zagrożenie jakie niosą ze sobą narkotyki
 • Skutki nadużywania alkoholu
 • Sekty a zdrowie psychiczne
 • Sport a zdrowie człowieka.
 • Odbyły się, także wykłady z lekarzem specjalistą na temat szkodliwości papierosów i chorób wywołanych przez tytoń. W prelekcjach nawiązano również do narkotyków, sterydów i alkoholu.
  Uczniów bardzo zainteresowały te tematy - byli zaskoczeni informacjami o wszystkich chorobach spowodowanych przez używki.
  Naprawdę warto dbać o swoje zdrowie!!!

  (Sewcio)

  marzec 2003

   

  wróć

 • Wampirek znów w akcji

  2 kwietnia w naszej szkole odbyła się kolejna akcja krwiodawstwa. Każdy pełnoletni uczeń mógł oddać swoją krew. Tym razem w akcji wzięło udział 51 osób, a zebrano 22,550 ml cennego płynu. Nad całością czuwała jak zawsze szkolna pielęgniarka Barbara Gradzińska.

  Każdy gram krwi może uratować komuś życie!!!

  Więcej o działalności klubu "Wampirek", który do tej pory "wytoczył" ponad 123 litry krwi - przeczytasz tutaj.

  (Sewcio)

  kwiecień 2003

   

  wróć

  Nauczyciele na sportowo

  3 kwietnia rozegrano mecz siatkówki pomiędzy nauczycielami i uczniami. Wygrali uczniowie w czterech setach 3:1. Było to trzecie z kolei spotkanie. Dwa lata temu zwycięstwo należało, także do uczniów. W zeszłym roku wygrali nauczyciele.

  (B-Q)

  kwiecień 2003

   

  wróć

  Dzień bez lekcji

  27 kwietnia był dniem bez zajęć lekcyjnych. Na sali gimnastycznej odbyły się różnego rodzaju konkursy, gdzie między sobą rywalizowali uczniowie wytypowani z każdej klasy. Uczestnicy konkursu musieli między innymi odpowiadać na pytania z różnych dziedzin wiedzy, układać fryzury na sztucznych manekinach i biegać na czworakach z piłkami opartymi na brzuchu. Każda klasa musiała narysować plakat związany z przystąpieniem polski do Unii Europejskiej. Był bardzo fajny ubaw - wszyscy świetnie się bawili.

  (Sewcio)

  kwiecień 2003

   

  wróć

  Lekcja pokazowa

  15 maja odbyła się lekcja pokazowa w celu zaprezentowania prac końcowych, realizowanych metodą projektu, wykonanych przez uczennice klasy III LZ o kierunku krawieckim oraz przekazania informacji z narady roboczej nt.: "Realizacja kształcenia w profilach" - profil: Kreowanie ubiorów organizowanej przez Regionalny Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli "WOM" w Katowicach. Temat lekcji - "Prezentowanie prac końcowych stosownie do zaistniałej okoliczności" został przygotowany i przeprowadzony przez Blandynę Porąbkę.

  (B.P.)

  maj 2003

   

  wróć

  Forum Myśli Technicznej

  W związku z organizowanym Forum Myśli Technicznej, które odbędzie się w dniach 2 - 6 czerwca 2003 w Regionalnym Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli "WOM" w Katowicach, uczennice Liceum Zawodowego będą brały udział w Rewii Mody. Przyszłe krawcowe przygotowane pod kierunkiem pani Jadwigi Pierchały zaprezentują tegoroczne stroje studniówkowe oryginalnie ozdobione sznurkiem, drutem i metalową folią. Za sprawy organizacyjne jest odpowiedzialna pani Blandyna Porąbka.
  Również uczennice klasy III Liceum Zawodowego pod kierunkiem pani Blandyny Porąbki przygotowują się do kolejnej wystawy prac: końcowych i kreacji studniówkowych na Forum Myśli Technicznej w Regionalnym Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli "WOM" w Katowicach.

  (B.P.)

  maj 2003

   

  wróć

  Nasi na Licealiadzie

  13 czerwca odbyła się kolejna, IV Licealiada Szkół Ponadgimnazjalnych Powiatu Wodzisławskiego.

  W punktacji drużynowej reprezentacja naszej szkoły zdobyła V miejsce.

  Odnotowaliśmy, także sukcesy indywidualne.

  W pchnięciu kulą I miejsce zdobył:
  Aleksander Nowak z klasy IV Ta

  W konkurencji przeciągania liny zajęliśmy II miejsce. Swoich mięśni użyczyli:
  Tomasz Sobek z klasy IV Ta
  Marcin Chrabąszcz z klasy III LT
  Błażej Kurowski z klasy I Ta
  Dawid Blacha z klasy I Lb
  Piotr Musioł z klasy I Lb.

  Nad całością przygotowań do Licealiady czuwali nauczyciele wf: Zbysław Błędowski oraz Cezary Stęc.

  (B-Q)

  czerwiec 2003

   

  wróć
    © 1998-2011
  ZSP w Pszowie